Yalnız bir elektrikli scooter, yoğun bir kaldırımda terk edilmiş halde oturuyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde çok sık görülen bir durum ve yerel yönetimlerin, topluluklarına mikromobilite hizmetleri getirmek için Spin gibi şirketlerle ortaklığa karşı direnç göstermelerinin başlıca nedenlerinden biri. Ancak Google ve şirketin yeni ARCore Geospatial API’sinin yardımıyla Bird, soruna bir çözüm bulduğuna inanıyor. Yeni Görsel Park Sistemi teknolojisi ile Bird, park halindeki scooterların yerini tam olarak belirlemenin bir yolunu geliştirdiğini iddia ediyor.

Şirketin VPS’yi desteklediği bir şehirde bir sonraki Kuş scooter kullandığınızda, uygulaması çevreyi taramak için telefonunuzun kamerasını kullanmanızı isteyecektir. Yazılım daha sonra resimlerinizi Street View’dan fotoğraflar içeren bir Google veritabanıyla karşılaştırır. Scooter’ınızı park etmeniz gerektiğinde, artırılmış gerçeklik arayüzü bunu doğru noktada yapmanıza yardımcı olacaktır. Bird, teknolojinin, iyi park etme davranışı gösteren sürücüleri daha kolay ödüllendirmesine izin vereceğini söylüyor.

VPS için şirket, “Sonuç, dünyanın ilk ölçeklenebilir, hiper-doğru, sanal park sistemi sayesinde daha temiz kaldırımlar, daha organize park ve daha iyi işleyen mikromobilite programları” diyor. Bird şu anda teknolojiyi New York, San Francisco ve San Diego’da test ediyor. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda VPS’nin kullanılabilirliğini daha fazla şehre genişletecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, düşüncesiz müşterilerin kiralık scooterlarını yanlış yerlere park etme sorununu çözmeye çalışan tek şirket Bird değil. Ford’a ait Spin ve Europe’s Voi dahil olmak üzere, uzaydaki şirketlerin çoğu, sorunlara kendi çözüm önerilerini açıkladı. Ancak bunların çoğu yapay zekaya ve uzaktan kumandaya güveniyor. Bird’ün aracı, müşterileri halka ve diğer kullanıcılara karşı düşünceli oldukları için ödüllendiren bir yaklaşımla farklı bir şey sunuyor gibi görünüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın