Birleşmiş Milletler Turizm Sektörünü Uyarıyor!

0
13
tourism

Birleşmiş Milletler salgın sebebiyle dünya genelini kapsayan turizm sektöründe neredeyse 120 milyon kişinin işsiz kalabileceğini ve gelir kaybının 1,2 trilyon dolara ulaşabileceğini açıkladı.  

BM tarafından yayınlanan raporda, küresel salgın nedeniyle ülke sınırların kapatıldığı, otellerin iş görmediği, uçak seferlerinin iptal edildiği hatırlatıldı. Rapora göre, 2020’nin ilk aylarında uluslararası turistlerin sayısında %56 düşüş olduğu görüldü. 2020 yılı boyunca bu düşüşün yüzde 78’e ulaşabileceği düşünülüyor.

Turizm sektöründeki ihracat gelirlerinde ise 910 milyar ile 1,2 trilyon dolar arasında kayıp yaşanabileceği açıklandı. Raporda, turizm sektöründe çok sayıda küçük ve orta düzeyde işletmenin faaliyet gösterdiği belirtilerek, gelir kaybının yıkıcı sonuçlarının olabileceği vurgulandı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Sözcüsü Sandra Carvao iş kaybının “Özellikle kadınları, gençleri ve kayıt dışı çalışanları tehdit ettiğini” vurguladı.

‘Acil Durum’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kriz gelişmiş ülkelerin ekonomileri için ağır bir şok, ama kalkınmakta olan ülkeler için acil bir durum oluşturuyor” dedi. Turizm sektörünün yeniden kalkındırılması gerektiğini ifade eden Guterres, bu durumun ancak “güvenli, adil ve iklim dostu” bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

BM'nin yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres — Gazete Karınca

Guterres, milyonlarca kişiyi koronavirüsünden koruyabilmek için seyahatlerin sorumluluk bilinci içinde ve sürdürülebilir olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Birleşmiş Milletler raporuna göre, dünyadaki sera gazı emisyonunun yüzde 5’i turizm sektöründen kaynaklanıyor. Bu durumda BM Genel Sekreteri, turizm sektörünün yeniden canlandırılması sürecinde iklim hedeflerine uyulmaması halinde sera gazı emisyonunun artabileceği konusunda uyarıda bulundu.