Son dönemde kripto paralarda genel bir artış yaşanıyordu. Ethereum her gün kendi rekorunu tazelerken, Bitcoin de devamlı yükselme eğilimi gösteriyordu. Üstelik iş genel piyasa değerine geldiğindeyse, Bitcoin hacmini 1 trilyon 255 milyar dolara çıkararak, Tesla’yı geçmeyi başardı. Ancak 1 gecede tam yüzde 12’lik bir düşüş yaşayarak değer kaybetti.

Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin yatırımcıları ikiye bölünmüş bir şekilde tartışmaları sürdürüyor. Popüler olan bir görüş, kripto paranın aşağılardan güç toplayarak tekrar yükselişe geçeceğini hatta rekor kırmaya devam edeceğini söylüyor. Ancak bir diğer ağır basan görüşe göre Bitcoin suni bir yükselme yaşıyordu. Şimdiyse olması gerektiği değere doğru ilerliyor.

New York merkezli yatırım bankası ve finansal hizmetler holding şirketi JPMorgan, yaptığı bir duyuruda, en eski ve geniş hacimli kripto para olan Bitcoin’in adil değerini 35 bin dolar olduğunu söylemişti. Şirkete göre, şu anda işlem gördüğü değerin neredeyse yarısı suni bir artışa bağlı. Ancak yükseliş devam ederse, 73 bin dolar seviyelerine kadar çıkabileceği, hatta önümüzdeki yıl içerisinde 100 bin doları aşabileceği söylenmişti.

Bitcoin geçtiğimiz Ekim ayında 66 bin dolar seviyelerine kadar gelmeyi başardı. Ardından 58 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Ancak popüler görüşlerde belirtildiği gibi, aşağı seviyelerden güç toplayarak tarihinin en yüksek seviyesi olan 68 bin 613 dolara ulaşmayı başardı.

Tabii zirveyi uzun süre koruyamayarak 63 bin dolar seviyelerine geriledi. Ancak düne kadar yükselişini sürdürerek 66 bin dolara ulaştı. Kullanıcılar bu noktada Bitcoin’in tekrar bir rekor tazelemesini bekliyordu. Fakat beklenen eşik aşılamayınca satışlar başladı ve bir gecede yüzde 12’yi geçen bir düşüş yaşayarak 58 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bu durumun ardından Bitcoin, bir toparlanma sürecine girmiş olabilir. Şu anda 59 bin 800 dolara kadar yükseldi. Tabii bu noktadan sonra bir düşüş daha yaşayarak JPMorgan‘ın söylediği söylediği alt 35 bin dolar seviyesine mi geriler, yoksa çıkışı sürdürerek üst 73 bin dolar seviyesine mi çıkar hep birlikte göreceğiz.