Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador bu kez Bitcoin Şehri için harekete geçti. İşte şehrin sunacakları!

Geçtiğimiz yıl kripto para birimi Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un devlet başkanı Nayib Bukele, ses getiren kararlar almaya devam ediyor. Başkan, La Union ve Conchagua arasındaki Fonseca Körfezi boyunca bir yanardağın yakınında “Bitcoin Şehri” inşa etme planlarını açıkladı.

Bitcoin şehri bir yanardağın yakınına inşa edilecek

Kripto madenciliğini desteklemek için kendi jeotermal enerji santraline sahip olacağı belirtilen şehirde sermaye kazancı, gelir, bordro veya emlak vergisi olmayacak. Sadece katma değer vergisi bulunacak.

Şehrin tasarımının madeni para şeklinde olacağı ve bir şehirden bekleyeceğiniz tüm olanakları içereceği belirtiliyor. La Union’daki insanlar yeni şehirde çalışmak için seyahat edebilecekler. Başkan Bukele, şehrin inşa edilmesi için bir zaman çizelgesi veya yol haritası sunmadı. Bununla birlikte başkan, 1 milyar dolarlık ABD “Bitcoin tahvili” açıkladı. Paranın yarısı enerji ve madencilik altyapısı oluşturmak için kullanılacak. Paranın geri kalanıyla ise daha fazla kripto para alınacağı açıklandı.

Bono geliştiricisi Blockstream‘in strateji şefi Samson Mow, El Salvador’un beş yıl sonra kripto varlıklarını satmaya başlayacağını ve tahvil sahiplerine fazladan temettü ödeyeceğini belirtti.

Bu hareket, 2020‘de gayri safi yurtiçi hasılası 24,6 milyar doların biraz üzerinde olan El Salvador gibi ülke için büyük bir kumar. Başka Bukele’nin yönetimi ekonomik büyümeyibağımsızlığı ve yatırımı teşvik etmek için Bitcoin‘e güveniyor.

Ayrıca, vergi teşvikleri olsa bile, sakinlerin ve yatırımcıların Bitcoin odaklı bir şehre akın edip etmeyeceği de belli değil. Kripto para birimi için yeni bir bölge oluşturmak oldukça zor ve projenin gelişmesine yardımcı olacak yeterli desteğin sağlanıp sağlanmayacağı da henüz kesin değil.