Dünyanın en değerli kripto para biriminin mucidi olan Satoshi Nakamoto, serveti ile dünyanın en zengin insanları listesinde.

Dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Son dönemlerde değerini adeta katlayan BTC68 bin dolar sınırlarına kadar ulaştı. Tarihi rekora ulaşmasının ardından bugün itibariyle ufak bir düşüş yaşasa da an itibariyle zirvedeki yerini koruyor.

Bu durum sadece yatırımcılara değil, Bitcoin‘in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto‘ya da yarıyor. Hali hazırda elinde 1.1 milyon Bitcoin barındıran Nakamoto, adeta her geçen gün daha da zengin hale geliyor. Son dönemki yükselmelerle beraber değerini katlayan gizemli mucit, dünyanın en varlıklı insanlar listesine girmeyi başardı.

Satoshi Nakamoto, dünyanın en zengin 15. insanı oldu

2008 yılında Bitcoin’i icat eden ve 2010 yılında tamamen izini kaybettiren Satoshi Nakomoto, şu anda 1.1 milyon ile en çok Bitcoin‘e sahip olan insan. An itibariyle net serveti ise yaklaşık 69 milyar dolar. Bu da kendisini otomatik olarak dünyanın en zengin insanları listesinde 15. sıraya alıyor. Peki Satoshi Nakamoto kimdir?

Henüz bir kişi ya da grup mu olduğu belli olmayan Satoshi hakkındaki bilgiler oldukça kısıtlı. Tarihin ilk Blockchain veritabanını tasarlayan gizemli mucit, 2010 yılının sonlarına kadar Bitcoin üzerinde çalışmalarına devam etti. Ancak bu tarihten itibaren kendisinden haber alınamadı.

Kim olduğu hala çözülemeyen Satoshi’nin 5 Nisan 1975 tarihinde doğan Japon asıllı bir adam olduğu düşünülüyor. Ancak bunun tam aksi şekilde Japon olmadığı, Amerika ya da Avrupa’da yaşayan bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu yönünde iddialar da geçerliliğini koruyor.

Ne yazık ki bu iddialardan herhangi birini doğrulayacak bir kanıt elimizde yok. Bu nedenle Bitcoin’in kurucusu kendini kanıtlarla beraber dünyaya göstermediği sürece gerçeğin ortaya çıkması beklenmiyor.