Bitki bazlı ‘bütün’ yumurtalar bu yıl ABD restoranlarında servis edilebilir

0
1

Vegan veya çevre bilincine sahip bir tüketiciyseniz, burger veya tavuk kanadı yemek istediğinizde birçok seçenek vardır. Ancak çok fazla bitki bazlı yumurta yok. Elbette, toz ikameler bulabilirsiniz, ancak akan sarısı olan “bütün” bir yumurta farklı bir konudur. Bir startup bunu değiştirmek istiyor.

İlk bitki bazlı haşlanmış ve güneşli tarafı yukarıya dönük yumurtaları geliştirdiği iddia ediliyor. Yerli Isreal’de sınırlı bir sunumun ardından şirket, bu ayın sonlarında Ulusal Restoran Derneği Şovunda ilk kez başlayarak ürünlerini ABD’ye getiriyor. TechCrunch’a, yumurtalarının yıl sonuna kadar Los Angeles bölgesindeki restoranlarda olmasını beklediğini söyledi.

Şirketin sahası, hayvansal ürünler için diğer bitki bazlı ikamelerinkine benzer. Yumurtaları soya, ayçiçek yağı, su ve undan yapıldığından yapımı daha sürdürülebilir. 1 gram protein ile, besin değeri açısından tavuk yumurtası için birebir ikame değildirler, ancak aynı zamanda herhangi bir kolesterolleri de yoktur. Ayrıca Yo!’nun sahanda ve haşlanmış yumurtalarının ayrı ürünler olduğunu da belirtelim.

Şirket, TechCrunch’a yakın zamanda 5 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladığını ve bu parayı üretimi ölçeklendirmek ve haşlanmış ve çırpılmış yumurta ürünleri üzerinde çalışmaya başlamak için kullanmayı planladığını söyledi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.