BlackBerry, 4 Ocak’tan itibaren telefonlarında hücresel ağ ve Wi-Fi ile sunulan hizmetlerin desteklenmeyeceğini açıkladı.

Güvenliği, tasarımı ve iş odaklı yapısıyla telefon piyasasında kendine iyi bir yer edinen BlackBerry, zaman geçtikçe iş adamlarından ziyade gençlerin ilgi odağına yerleşti. 2016 yılında mobil sektöre resmen havlu atan şirket, telefon üretimini sonlandırdı.

Kendi markasıyla ürettiği son akıllı telefonu 2015’te piyasaya süren BlackBerry bundan sonra adını ve yazılımını başka üreticilere lisanslamıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde telefonlarını destekleyen temel hizmetleri sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

BlackBerry telefonlar hücresel ağ desteğini kaybediyor

Şirket, Sıkça Sorulan Sorular sayfasında paylaştığı duyuru ile telefonlarında artık hücresel ağ ve Wi-Fi özelliklerinin desteklenmeyeceğini açıkladı. BlackBerry, 4 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni kararını şöyle duyurdu:

BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, PlayBook OS 2.1 ve önceki sürümleri için eski hizmetler 4 Ocak 2022’den sonra kullanılamayacak. Bu tarihten itibaren, operatör veya Wi-Fi bağlantıları aracılığıyla bu eski hizmetler ve yazılımlar, veri, telefon görüşmeleri, SMS ve 9-1-1 işlevleri dahil olmak üzere artık güvenilir bir şekilde çalışmayacaktır.

blackberry

BlackBerry, mobil işletim sisteminin ilk sürümünü BlackBerry OS adıyla 1999 yılında yayınladı. Mayıs 2011’de şirket, Java tabanlı platformun yedinci nesli olan OS 7.0 sürümünü duyurdu. 2011 yılının sonundaysa NFC, internet paylaşımını sağlayan Hotspot, BB Tag gibi yeni özellikleri destekleyen OS 7.1 güncellemesi kullanıma sunuldu.

2013’ün ilk çeyreğinden itibaren satışa sunulan telefonlarda Unix tabanlı QNX platformuna dayanan yeni nesil BlackBerry 10 mobil işletim sistemine yer verildi. Fakat şirket telefon sektöründen çekilmesiyle eş zamanlı olarak bunu da rafa kaldırdı. Dolayısıyla 4 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan karar, yok denecek kadar az kişiyi etkileyecek.

Şirket kullanıcıların kişisel bilgilerini yasalar gereğince ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı saklayacağını, artık gerekmediğinse ise sileceğini söyledi. Ayrıca BBM Enterprise ve BBM Enterprise for Individual Use (BBMe) hizmetlerini de diğer platformlarda sunmaya devam edeceği bilgisini paylaştı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.