Türkiye’deki otomobil satışları konusunda açıklama yapan Borusan Otomotiv Başkanı Hakan Tiftik, lüks araç alımına dikkat çekti.

Sıfır otomobil almak her geçen gün zorlaşıyor. Yükselen kur ve artan vergiler ise bunun en büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Ancak tüm sorunlara rağmen, ülkemizdeki araç satışlarındaki hareketlilik bir türlü durulmuyor. Son gelen bilgiler, Türkiye’nin pahalı araçlara yoğun ilgi gösterdiğini ortaya çıkardı.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre Türkiye, son iki yılda yüzde 400’e yakın artış olmasına rağmen, pahalı ve yüksek donanımlı otomobillere en fazla ilgi gösteren ülkeler arasında. İşte ülkemizin lüks araç satışında gösterdiği ilgiyi gözler önüne seren o tablo…

Türkiye, üst segment BMW satışlarında başı çekiyor

Otomobil fiyatlarındaki artışlar her ne kadar orta segment araçların satışlarını azaltsa da söz konusu pahalı arabalar olunca durum aynı değil. Vergi dilimine bağlı olarak lüks araçlarda son iki yıldaki fiyat artışı birçok modelde yüzde 400’e yakın arttı. Ancak alım gücü yüksek olan insanlar, fiyat artışına aldırmıyor ve lüksten vazgeçmek istemiyor.

Dünya Gazetesi‘ne konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, Türkiye’deki BMW müşterilerinin premium araçlara yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Şirketin yeni otomobillerini gösterdiği bir lansmanda Aysel Yücel‘in sorularını yanıtlayan Tiftik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Müşterilerimiz fiyat artışına rağmen en donanımlı araçları istiyor. Donanımı düşük araç yerine daha donanımlı araç getiriyoruz. BMW’nin özelliğini ortaya çıkaracak farklılığını ortaya koyacak araçlar getiriyoruz. Tüm modellerimiz için aynı durum geçerli. Bizim stratejimiz de bunun üzerine kurulu. Yüksek donanımlı BMW satışlarında Türkiye, 44 ülke arasında birinci

Ayrıca şirketin geleceğe yönelik planlarından da bahseden Tiftik, elektrikli otomobil konusunda da çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Konuyla ilgili olarak, “Bu stratejimiz doğrultusunda 2013 yılında BMW i3 modeliyle başladığı mız tamamen elektrikli mobilite yolculuğumuzda mart ayında satışa sunmaya başladığımız BMW iX3’den sonra BMW iX’i de dünya lansmanından kısa bir süre sonra Türkiye’de satışa sunarak bu yoldaki kararlılığımızı bir kez daha teyit etmiş olduk” dedi.

Son olarak TOGG hakkındaki soruları yanıtlayan Tiftik, 2022 sonunda bantlardan inmesi hedeflenen TOGG’un Türk otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon dönüşümüne öncülük etme konusunda önemli rol üstleneceğini belirterek, “TOGG’un Türkiye’deki elektrikli araç pazarını hareketlendireceğine inandığını söyledi.