BMW, ünlü otomobillerinin üretimine ara verecek!

0
3

Yayınlanan raporlara göre ünlü otomobil üreticisi BMW, Z4 ve 5 Serisi modellerinin üretimine belli bir süre ara verecek.

BMW, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirketin birçok modeli bulunuyor ve sunduğu özellikleri sayesinde hem ülkemizde hem de dünyada iyi satış rakamlarına ulaşıyor.

Özellikle pandemi ve Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle birçok otomobil üreticisi fabrikalarındaki üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Şimdi de yeni bir açıklama Alman üreteci BMW’den geldi. Yapılan açıklamaya göre BMW, Z4 ve 5 Serisi üretimlerini kısa bir süreliğine ara verecek.

BMW, Z4 ve 5 Serisi üretimlerine ara verecek!

Österreichischer Rundfunk’ın yayınladığı rapora göre BMW, 14 Mart Pazartesi itibariyle Avusturya’da bulunan fabrikasında Z4 ve 5 Serisi üretimine ara verecek. Üretime ara verilmesinin sebebi ise Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş gösteriliyor. Ukrayna’da üretilen kabloların tedariğindeki sıkıntılar ve Ukrayna’daki üretimin durdurulması şirketi böyle bir hamleye itti.

Yapılan açıklamaya göre üretime şimdilik iki hafta ara verilecek. Ancak savaşın uzaması ya da tedarikte yaşanacak sıkıntılardan dolayı bu süre daha da uzun sürebilir. Şirketin Avusturya’daki fabrikasında çalışan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre çalışanlar bu süre zarfında izin yapmaya zorlanacak ya da kısa iş günleriyle evlerinde çalışacak.

BMW Z4, şirketin Toyota Supra ile ortak ürettiği bir model olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu da bazı Toyota severleri Supra konusunda endişelendirdi. Ancak Toyota’dan Supra üretiminin durdurulup durdurulmayacağıyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Bazı uzmanlara göre bu durum Supra’nın üretimini de etkileyebilir.

BMW

Her ne kadar BMW Z4’ün üretimine şimdilik ara verilse de ortaya çıkan bazı raporlar aracın geleceğiyle ilgili olumlu şeyler belirtmiyor. Ortaya çıkan bilgilere göre BMW, 2025 itibariyle Z4’ün üretimine son verecek. Bunun sebebi ise Z4 satışların markanın diğer modellerine kıyasla az olması. En son yayınlanan verilere göre 2021 yılında şirket sadece 2.400 adet Z4 satışı gerçekleştirdi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.