Boeing’in Starliner’ı, sorunlara rağmen ISS ile başarılı bir şekilde kenetlendi

0
1

Boeing’in Starliner uçağı, Uluslararası Uzay İstasyonuna başarıyla ulaştı ve kenetlendi. Ayrıca mürettebatlı görevlere hazır olup olmadığını belirleyecek önemli bir test uçuşu için önemli bir adımı tamamladı. İnsansız uzay aracı, Cape Canaveral’dan United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine fırlatıldı ve yörüngedeki laboratuvara ulaşmak için 25 saatten fazla yol kat etti.

Boeing'in Starliner'ı ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonuna başarıyla  kenetlendi - TeknoGrams Teknoloji Bloğu

Starliner, Aralık 2019’da ISS’ye ulaşmak için ilk girişimini yaptı, ancak uzay aracının iticilerinin ateşlenmesini engelleyen bir yazılım sorunu nedeniyle hedefine ulaşamadı. Geçen yıl ağustos ayında Boeing, uzay aracının valflerindeki bir sorun nedeniyle fırlatma planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı ve şirketin neredeyse bir yıl boyunca başka bir fırlatma planlamasını engelledi.

Başarılı olmasına rağmen, Orbital Flight Test-2 de sorunlar devam etti. Washington Post’un bildirdiği gibi, 12 ana iticisinden ikisi fırlatıldıktan kısa bir süre sonra arızalandı ve sıcaklık kontrol sistemi arızalandı. Yer ekibi aydınlatmanın ideal olmasını ve iletişimin istendiği gibi çalışmasını sağladığından yanaşma işlemi de bir saatten fazla gecikti. Uzay aracının yerleştirme mekanizmasında da bir sorun vardı ve ikinci kez genişletmeden önce sistemi geri çekmek zorunda kaldı.

Boeing, Starliner’ın ana iticilerinin, itici odasındaki basınç düşüşü nedeniyle başarısız olduğunu söyledi, ancak buna neyin sebep olduğu net değil. Şirketin başkan yardımcısı Mark Nappi, iticiler dönüş uçuşu sırasında atılan hizmet modülünde olduğu için Boeing’in bunun kesin nedenini asla öğrenemeyebileceğini açıkladı. Yine de NASA ve şirket, onları anlamak ve gelecekte olmasını önlemek için ortaya çıkan diğer sorunları incelemeyi planlıyor.

Starliner, New Mexico çölüne indiğini görecek olan dönüş yolculuğunu yapmadan önce önümüzdeki beş gün boyunca ISS ile demirli kalacak. Uzay aracı başarılı bir şekilde Dünya’ya geri dönerse, Boeing bu sonbaharda astronotları yörüngeye gönderiyor olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.