Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı… Bu gizemli ismin kim ya da kimler olduğuyla ilgili soru işaretleri nihayet aydınlanacak

İlk olarak 2008 yılında geleceğin para birimi iddialarıyla çıkan Bitcoin, geçen 13 yıl boyunca bu tanımı fazlasıyla hak etti. Öyle ki geçtiğimiz bir hafta içerisinde kendi rekorunu da kırdı. Ancak bu kripto para biriminin mucidi ile ilgili gerçekler hala gizemini koruyor. Fakat ABD’nin Florida eyaletinde görülecek bir davanın bu sır perdesini aralayabileceği iddia ediliyor.

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği ortaya çıkabilir

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretildiği biliniyor. Ancak bu ismin kim ya da kimler olduğu konusunda belirsizlik hala devam ediyor. Satoshi Nakamoto, kimine göre bir grubun ismi, kimine göre sadece oluşumun takma adı, kimine göre ise kimliğini gizleyen bir kişi.

ABD‘nin Florida eyaletindeki bir dava, David Kleiman adında vefat etmiş bir adamın ailesi tarafından açılıyor. Kleiman’ın eski iş ortağı Craig Wright‘la ortak varlıklarını kontrol eden aile usulsüzlük nedeniyle davacı oldu. Bu kontrol sırasında Bitcoin dünyasını ilgilendiren ilginç bir kanıt ortaya çıkarıldı. Öyle ki davadaki belirtilen mal varlıklarının birçoğu Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi’ye ait.

İddialara göre Bitcoin’in yaratıcıları: David Kleiman ve Craig Wright

Bitcoin’in yaratıcıları ile ilgili spekülasyonlar artarak devam ediyor. Davacı aileye göre David Kleiman ve Craig Wright birlikte Satoshi Nakamoto takma adıyla Bitcoin’i geliştirdi. Aile, Nakatomo’ya ait para cüzdanındaki payların kontrolü için dava açıyor.

David Kleiman’ın ailesi emin bir şekilde 2016’dan beri iddialarını sürdürüyor. Aile, Wright ile Kleiman’ın kripto para biriminin başlangıcından beri birlikte çalıştıklarını kanıtlayan deliller sunmayı planlıyor. Kleiman aile avukatı Vel Freedman, Wall Street Journal‘a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı;

Kanıtların bir milyonun üzerinde Bitcoin oluşturmak ve çıkarmak için bir ortaklık olduğunu ispatlayacağına inanıyoruz.

Duruşma gözlemcisi avukat Tibor Nagy, ortaklardan birinin ölmesi sonucu diğerinin tüm varlığı üzerine alma çabası olarak davayı özetledi. Craig Wright’ın avukatı Andrés Rivero‘da ilginç açıklamalarda bulundu;

Bay Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu ve Bay Kleiman’ı asla dahil etmediğini gösterecek kanıtlara sahibiz. Mahkemenin bir ortaklık içinde olduklarını gösterecek hiçbir şey bulmayacağına inanıyoruz.

Gözler şimdiden davanın sonucuna çevrildi. Gerçekten iddiaların doğru olup olmadığını zaman gösterecek.