Bored Apes yaratıcısı, NFT’lerini kopyaladığı için kavramsal sanatçıya dava açtı

0
1

Bored Ape, NFT’lerinin kopyalarını satmak için kavramsal sanatçı Ryder Ripps’e dava açtı. Bu hafta sonu bir California mahkemesinde açılan dava, Ripps’i kendi taklitçi çalışmasını teşvik ederken BAYC’ye zarar vermek için “hesaplanmış ve kasıtlı” bir planla suçluyor.

Ripps ve Yuga Labs, kısmen Ripps’in RR/BAYC NFT serisi nedeniyle aylardır anlaşmazlık içinde. Seri, BAYC görüntülerini kullandı, ancak bunları farklı bir kripto token ile bağladı ve şu anda alt uçta yaklaşık 100.000 dolara satılan gerçek şeye kıyasla bir pazarlık olan yaklaşık 200 dolara eşdeğer bir fiyata sattı. “Bu basit bir maymun işi değil. Bu RR/BAYC NFT’lerin bir şekilde Yuga Labs’ın resmi Bored Ape Yacht Club’ına sponsor olup olmadığı, bağlantılı olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaratarak, tüketiciler pahasına Yuga Labs’a zarar vermek için kasıtlı bir çabadır” diyor.

Dava, Ripps’i diğer suçların yanı sıra yanlış reklam ve ticari marka ihlali ile suçluyor. Apemarket.com gibi “kafa karıştırıcı derecede benzer” alan adlarını kullanma yasağı da dahil olmak üzere, BAYC’nin çalışmalarını ihlal etmekten vazgeçmesini talep eden bir mahkeme emri ve maddi tazminat talep ediyor.

Ripps (aynı zamanda orijinal NFT’ler de satmıştır) çalışmasını, “NFT’lerin anlamı değiştirme, kaynak oluşturma ve sansürden kaçınma gücünü” keşfederek, temellük sanatında bir bükülme olarak tanımladı. Seride eğlenmek için tasarlanmış bir CryptoPunk’ın biraz değiştirilmiş bir versiyonunu satmak da dahil olmak üzere daha önce benzer projeler yürütmüştü. Twitter’da yaptığı açıklamada, “Dava, RR/BAYC projesini büyük ölçüde yanlış karakterize ediyor” dedi ve alıcıların resmi bir Bored Ape satın almadıkları konusunda açıkça bilgilendirildiğini iddia etti.

Yuga Labs, çalışmanın hiciv yorumu olduğu iddiasını reddediyor. Ripps’in izleyicilerini ırkçı referanslarla trollediğini iddia ediyor. Ripps, BAYC serisinin, yaratıcıların takma adları, BAYC logosu ve insansı maymunlar yaratma kararı da dahil olmak üzere kodlanmış beyaz üstünlükçü kelimelerden ve sembollerden sık sık bahsettiğini iddia etti. Bu iddialarda bulunan tek kişi o olmasa da, Hakaretle Mücadele Birliği onun yorumlarıyla ilgili şüphelerini dile getirdi. Yuga Labs bu yılın başlarında teoriye değindi ve onu “çok acı verici” olarak nitelendirdi ve kurucu ortak Gordon Goner, Medium’daki bir blog yazısında Ripps’in iddialarına uzun bir çürütme teklifinde bulundu.

Ripps’in çalışması – diğer taklitçi NFT’lerin yanı sıra – telif hakkı yasasının kripto sanatına nasıl uygulanması gerektiği hakkında soruları gündeme getirdi. Ve Ripps, BAYC telif hakkı koşullarının biraz kafa karıştırıcı ve çelişkili göründüğü gerçeğine atıfta bulunuyor. Ancak bu dava, Ripps’i telif hakkı ihlaliyle suçlamaz. Bu nedenle, mahkemelerin bu konuyu nasıl ele alacağına erken bir bakış sunmak yerine, Ripps’in meşru olarak insanları onun çalışmalarıyla karıştırıp karıştırmadığı veya insanların projeyi özellikle BAYC olmadığı için satın alıp almadığı gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.