Broadcom, 61 milyar dolarlık mega anlaşmayla VMware’i satın alıyor

0
4

Broadcom’un büyük satın alma girişimleri bitmedi. Yonga devi, bulut ve sanallaştırma odaklı yazılım geliştiricisi VMware’i 61 milyar dolar nakit ve stok karşılığı satın alıyor. Bu hareket, Broadcom’un yazılım bölümünü VMware’e katlayacak ve şirketlerin “herhangi bir” bulut hizmeti de dahil olmak üzere her türlü ortamda uygulamaları çalıştırmasına yardımcı olan teorik bir güç merkezi oluşturacaktır.

Broadcom'dan rekor satın alma - Bloomberg HT

Önerilen birlik, Broadcom’un VMware’in 8 milyar dolarlık tutarın üstlenmesini sağlayacak. Düzenleyiciler anlaşmayı onaylarsa, anlaşma Broadcom’un 2023 mali yılında (2023 takviminin başlarından geç olmamak kaydıyla) bir tarihte kapanacaktır. Bununla birlikte, özellikle, VMware henüz birleşmeye kilitlenmedi, 5 Temmuz’a kadar diğer şirketlerden anlaşmaları düşünmesine ve hatta talep etmesine izin verecek.

Satın alma devam ederse, şimdiye kadarki en büyük teknoloji satın almalarından birini temsil edecek. Uygun bir şekilde Dell, VMware’in o zamanki sahibi EMC’yi 2015’te 67 milyar dolara satın alarak birkaç yıl için bir rekor kırdı. Yine de Microsoft, Activision Blizzard’ı hâlâ bekleyen 68,7 milyar dolarlık satın alımıyla bunu gölgede bıraktı.

Böyle bir oyun tamamen beklenmedik değil. VMware, borcunun yanı sıra azalan kârlar ve mütevazı gelir kazanımları gördü. Bu, firmanın bu engelleri aşmasına ve rekabet edebilirliğine yardımcı olabilir. Ancak Broadcom, satın alma işleminin gerçekleşeceğine güvenmek istemeyebilir. Eski Başkan Trump, Broadcom’un 2018’de ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Qualcomm’u satın almasını engelledi. Yönetim ve satın alma hedefi bu sefer açıkça farklı olsa da, Broadcom’un benzer seviyelerde düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kalması şaşırtıcı olmaz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.