Call of Duty serisi son yıllarda formatını değiştirerek çevrimiçi oyunculuğa hiç olmadığı kadar fazla önem vermeye başladı. Hatta artık bazı Call of Duty oyunlarında hikaye modu bile görmüyoruz. Oyun sektörü değişiyor ve bu dijital eğlenceler bile gittikçe daha dijital oluyor. Kısa bir hikayeye ve geniş bir çok oyunculu moda sahip olan Call of Duty: Vanguard nihayet çıkış yaptı. Peki eleştirmenler ve oynayanlar ne diyor?

Call of Duty: Vanguard inceleme puanları yine çelişkili

Son yıllarda oyun sektöründe pek gündeme gelmese de büyük bir yanlış var. Yeni bir oyun çıktığında Metacritic’te yer alan eleştirmen puanları ile oyuncu puanları birbirini tutmuyor. Vanguard’ın da Metacritic sayfasına baktığımız zaman aynı senaryoyu görüyoruz. Eleştirmenlerin verdiği puanların ortalaması 81 iken, oyuncuların verdiği puanların ortalaması 10 üzerinden 6.8 olarak görünüyor.

Oyun yeni çıkış yaptığı için incelemede bulunan pek fazla kaynak yok. Hatta kaynakların sayısı bir elin parmak sayısını dahi geçmiyor. Ancak inceleme yapan eleştirmenlere göre oyun iyiyken, oyunculara göre oyun vasat. Hal böyle olunca yine oyunu satın alıp denemek zorundasınız. Kaldı ki konsollarda oyunu oynadıktan sonra iade etmek gibi bir şansınız yok.

Eleştiriler henüz raylarına oturmamış olsa da oyunun arkasında ciddi bir işin döndüğünü söylemeliyiz. Activision’ın tüm ana stüdyoları aylardır Vanguard için çalışıyor. Oyunun zombie modunu Treyarch ve oyunun Warzone’a olan entegrasyonunu ise Raven Software geliştiriyor.

Vanguard; PC, Xbox One, Xbox Series S ve X, PlayStation 4 ve 5 için çıkış yaptı. Oyun beta süreci boyunca ücretsizdi ancak şu anda sadece tam sürüm mevcut ve ücretli olarak bulunuyor. Oyunun platformlarına göre fiyatlandırması ise şu şekilde:

PlatformSürümFiyat
PCStandart59.99 Euro
PCUltimate99.99 Euro
PlayStation 4Standart499 TL
PlayStation 4 ve 5 (Cross-gen)Standart599 TL
PlayStation 4 ya da 5Ultimate779 TL
Xbox OneStandart499 TL
Xbox (Cross-gen)Standart599 TL
Xbox (Seçtiğiniz nesil)Ultimate779 TL