Tesla’nın otonom tırlarına Çin’den rakip geliyor. Fütüristik tasarıma sahip olan Homtruck önümüzdeki yıllarda satışa çıkacak.

Otomotiv üreticisi Farizon Auto (Zhejiang Geely Holding Group), yeni nesil Homtruck elektrikli tırını tanıttı. Üretim ve ilk teslimatların 2024’ün başlarında yapılması planlanıyor. Basın açıklamasına göre Homtruck, Avrupa, Kore, Japonya ve Kuzey Amerika gibi ülkelerde satışa çıkacak.

Çin’den ev konseptli tır Homtruck geliyor! İşte detaylar

Volvo, Lotus ve diğer otomobil markalarının sahibi Çinli otomobil üreticisi Geely, 2024’te satışa çıkacağını söylediği, evin konforunu sağlayan hibrit elektrikli tırını görücüye çıkardı. Farizon, Homtruck’ın piyasaya çıktığında yollardaki en gelişmiş ve en temiz ticari araçlardan biri olacağını iddia ediyor.

Homtruck, Metanol Hibrit ve saf elektrik olmak üzere iki güç seçeneğine sahip olacak. Metanolle çalışan piller, Geely’nin birkaç yıldır yatırım yaptığı ve bazı modellerinde de bu enerjiyi kullandığını biliyoruz. Bunun yanı sıra Farizon, Homtruck’ın pillerinin de değiştirilebileceğini ve bunun da şarj için bekleme ihtiyacını azalttığını belirtti.

Şirket, mobilyalar ve tasarım açısından kamyonun sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandığını söylüyor. Otomobil üreticisinin de belirttiği gibi, sürücüler araçlarında evlerinden daha fazla zaman geçirebiliyor. Ayrıca geniş bir salona sahip olan araçta; duş, tuvalet, tek kişilik yatak, buzdolabı, mutfak alanı ve küçük bir çamaşır makinesi yer alıyor.

Homtruck, otonom sürüş kabiliyeti de sağlıyor. Ayrıca uzun yolculuklar sırasında, kamyonlar güvenli hız ve mesafeyi korumak için birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Öte yandan trafik verilerini gerçek zamanlı olarak analiz etmek için araç sensörlerini de kullanabiliyor.

Fütüristik bir tasarıma sahip olan kamyon, Tesla kameraları gibi; 360 derecelik kameraların yanı sıra SAE International ölçeğinde dördüncü seviye bir otopilot ile geliyor.

Geely, otonom sürüşü üç aşamada sunmayı planlıyor. 2023 yılına kadar şirket gelişmiş bir sisteme sahip olacak. 2026 yılına kadar daha gelişmiş sistemlerle bazı kısmi sürücüsüz özelliklere sahip olmayı umuyor. 2030’da ise tam anlamıyla otonom sürüşe kavuşacak. Ayrıca Geely’nin HarmonyOS’u araçlarına entegre etmek için Huawei ile işbirliği yapacağına dair söylentiler de dolaşıyor.