Çinli şirket BOE için iPhone 14 ekranı hile olayından sonra ertelendi

0
2

Çinli ekran üreticisi BOE, Apple tarafından hile yaparken yakalanmasına rağmen iPhone 14 ekran üretimine devam etti.

Şirket, iPhone 13 için yaptığı ekranların özelliklerini değiştirdi, ancak bu, BOE’ye üretimi durdurma emri veren Cupertino şirketi tarafından tespit edildi.

Arka fon

Apple, mümkün olduğu kadar çok bileşen için birden fazla tedarikçiye sahip olmayı her zaman sevmiştir. Bu kısmen risk yönetimi içindir: Bir tedarikçinin bir sorunu varsa, Apple diğerlerinden boşluğu doldurmak için üretimi artırmasını isteyebilir. Ama aynı zamanda, fiyat müzakereleri söz konusu olduğunda şirkete daha fazla güç vermektir – bir tedarikçi istenen fiyata inmezse, siparişleri bir rakibe devretme tehdidinde bulunabilir.

Samsung Display, en gelişmiş OLED üretim yeteneklerine sahiptir, bu nedenle bazen belirli iPhone ekranlarının tek tedarikçisi olmuştur. Diğer Koreli şirket LG, uzun süredir Apple’ın ikincil tedarikçisi olmuştur.

BOE, yıllardır Apple’ın eski LCD iPhone’ları için üçüncü bir ekran tedarikçisiydi, ancak yalnızca iPhone 12’den itibaren Apple için OLED paneller üretmeye başladı. Bu yıl 30-40 milyon iPhone siparişi alma yolundaydı.

Şirket, iPhone 13’ün 6.1 inçlik modeli için Apple’a tedarik ettiği OLED panellerin özelliklerini sessizce değiştirdiğinde tüm bunlar kaybolmuş gibi görünüyordu. Böyle bir zamanın şirkete iPhone 14 siparişlerine mal olabileceği düşünülüyordu.

BOE için iPhone 14 ekran erteleme

Ancak görünüşe göre Apple, geçen ay iPhone 13 için ekran üretimine devam etmesine izin verildiği ve iPhone 14 siparişleri için tekrar çalışmaya başladığı için şirketi affetti.

iPhone 13 OLED panelleriyle yaşanan tartışmanın ardından "Çinli şirketin yöneticileri, durumu Apple'a açıklamak ve iPhone 14'e yönelik OLED paneller için onay almak için Cupertino'yu ziyaret etti." Yayın kaynakları, iPhone 13 için panellerle ilgili son fiyaskosu göz önüne alındığında, BOE'nin en fazla 5 milyon adet tedarik edeceğini söylüyor.

IT Home bugün, BOE’ye bu onayın verildiğini teyit ediyor.

Sanayi zincirinin upstream ve downstream bilgilerine göre Çinli büyük bir panel üreticisi olan BOE'nin AMOLED paneli, Apple'ın iPhone 14 sertifikasını geçti […]

BOE, Apple'dan iPhone 14 AMOLED panel sertifikasının geçmesiyle ilgili bir bildirim aldı. BOE, Temmuz ayında önceden seri üretime geçecek ve Eylül ayında toplu sevkiyatlara başlayacak. Bu sertifika, iPhone 12 ve 13 serisi için olanlardan daha erken bir yıl içinde geçti […]

Rapora göre sektör tahminlerine göre 2022'de Apple, iPhone 14 için 90 milyondan fazla esnek AMOLED panel satın alacak, bunlardan Samsung Display (SDC) 60 milyon adet ve LGD 25 milyon adet tedarik edecek. BOE, 5 milyondan fazla parça tedarik ediyor.

Şirket, kurallara göre oynamayan tedarikçiler söz konusu olduğunda affedici bir tavırla tanınmıyor ve özellikleri gizlice gevşetmek büyük bir suçtu. Bu yüzden BOE’nin bu kadar çabuk affedildiğini görmek biraz şaşırtıcıydı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.