Ünlü yüz tanıma şirketi Clearview AI, mahkeme kayıtlarına göre Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ile yapılan yasal anlaşmanın bir parçası olarak devasa biyometrik veritabanının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm özel şirketlere ve bireylere satışını kalıcı olarak durdurmayı kabul etti.

Pazartesi günkü duyuru, ACLU ve gizlilik savunucusu grupları tarafından Mayıs 2020’de şirkete, 2008 Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası olan BIPA’yı ihlal ettiği iddiasıyla açılan iki yıllık bir yasal anlaşmazlığın kapanışını işaret ediyor. Bu yasa, şirketlerin bir kişinin biyometrik bilgilerini (örneğin parmak izleri, yürüyüş ölçümleri, iris taramaları ve yüz izleri) toplamadan önce izin almalarını gerektirir ve kullanıcılara, bunu yapmayan şirketlere dava açma yetkisi verir.

ACLU of Illinois’in personel avukatı Rebecca Glenberg, “On dört yıl önce, Illinois’deki ACLU, hassas biyometrik bilgilerin artan kullanımıyla herhangi bir bildirimde bulunmadan ve anlamlı bir rıza olmaksızın başa çıkmak için çığır açan bir yasa olan BIPA’yı yürürlüğe koyma çabalarına öncülük etti,” dedi. Bir açıklamada. “BIPA, Clearview uygulamasının sağladığı geniş tabanlı gözetim türünü tam olarak engellemeyi amaçlıyordu. Bugünkü anlaşma, Clearview’in yasalara uygun olmasını sağlamaya başlıyor. Bu, diğer eyalet yasama organlarına benzer tüzükleri kabul etmeleri için güçlü bir sinyal olmalıdır.”

Ülke çapında özel parti satış yasağına ek olarak, Clearview önümüzdeki beş yıl boyunca Illinois yerel ve eyalet kolluk kuvvetlerine (ve tüm özel taraflara) hiçbir hizmetini sunmayacak. ACLU, “Bu, Illinois içinde, Clearview’in bu süre zarfında BIPA’nın devlet müteahhitleri için istisnasından yararlanamayacağı anlamına geliyor”, ancak Illinois dışındaki Federal kurumlar, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri departmanları etkilenmeyecek.

Hepsi bu değil. Clearview ayrıca polis memurları için ücretsiz deneme programını sonlandırmalı, Illinois sakinleri için bir devre dışı bırakma sayfası oluşturmalı ve sürdürmeli ve bunun çevrimiçi reklamını yapmak için 50.000 $ harcamalıdır. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için yine de federal bir yargıç tarafından onaylanması gerekiyor.

ACLU Speech’in müdür yardımcısı Nathan Freed Wessler, “Clearview’in Illinois’in çığır açan biyometrik gizlilik yasasına yalnızca eyalette değil, ülke genelinde uymasını gerektirerek, bu anlaşma, güçlü gizlilik yasalarının kötüye kullanıma karşı gerçek koruma sağlayabileceğini gösteriyor.” , Gizlilik ve Teknoloji Projesi, Pazartesi günkü açıklamada. “Clearview artık insanların benzersiz biyometrik tanımlayıcılarını sınırsız bir kâr kaynağı olarak değerlendiremez. Diğer şirketler bunu dikkate almak akıllıca olacaktır ve diğer eyaletler güçlü biyometrik gizlilik yasalarını yürürlüğe koyma konusunda Illinois’in liderliğini takip etmelidir.”

Pazartesi günkü anlaşma, şirkete karşı uzun bir gizlilik davaları ve düzenleyici eylemler dizisinin en sonuncusu. Clearview AI, her ikisi de ulusal veri gizliliği yasalarını ihlal ettiği için, Mart ayında İtalyan düzenleyiciler tarafından 20 milyon € ve Kasım ayında İngiltere tarafından 17 milyon £ para cezasına çarptırıldı. Avustralya, 2020’den beri şirketin kazıma planlarını araştırıyor ve şu anda küçük bir grup ABD’li milletvekili, Federal kurumların Clearview’in hizmetlerini tamamen kullanmasını yasaklamak için lobi yapıyor. Ancak şirketin Şubat ayında “yüzler dizini”nde 100 milyar görüntü biriktirdiğiyle övündüğü göz önüne alındığında, Amerika’da anonimlik hakkı derinden tehlikede.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın