Dexerto cephesinden gelen yeni bir rapora göre Dark Souls oyuncularının bilgisayarları, ciddi bir güvenlik tehditi ile karşı karşıya…

FromSoftware tarafından geliştirilen ve 2011 yılında piyasaya çıkan ilk oyunuyla kısa sürede bir fenomene dönüşen Dark Souls serisi, bugünlerde oldukça ilginç bir haberle gündeme geldi.

Başlı başına, souls-like adında bir oyun türü oluşmasına sebep olan ve Namco Bandai tarafından yayınlanan seride oldukça ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi. Gelen son raporlara göre oyuncuların PC platformunda, yama gelene kadar hiçbir Souls oyununu çevrim içi modda oynamaması gerektiği yönünde.

Hackerlar, Dark Souls oynanan bilgisayarları ele geçirebiliyor

Souls serisinin 2016 yılında PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows platformlarında piyasaya çıkan oyunu Dark Souls 3’te oldukça ciddi bir açık keşfedildi.

Her şey, Souls serisini oynarken yayın yapan The Grim Sleeper’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir yayınla başladı. Yayının sonlarına doğru oyun bir anda çöktü ve Microsoft’un Text-To-Speech (Metin Okuma Hizmeti) aracılığı ile robotik bir ses konuşmaya başladı. Yayıncının oyunu ne kadar kötü oynadığını söyleyen ve eleştiren bu uygulama, Microsoft PowerShell’in birden bire açılıp çeşitli kodları çalıştırmasıyla ortaya çıktı.

Dexerto cephesinden gelen yeni bir rapora göre Dark Souls oyuncularının bilgisayarları, ciddi bir güvenlik tehditi ile karşı karşıya...

Yaşanan bu durumun arka planı ise oldukça enteresan: Souls oyunu hızlı bitirmeye çalışan oyuncuların Discord grubu olan SpeedSouls’ta gönderilen bir ekran görüntüsüne göre, bu açığı keşfeden hacker daha önce oyunun yapımcısı FromSoftware’e ulaşmış. Bu açıkla ilgili attığı mesajlar umursanmayınca da bu açığı kullanarak Twitch yayıncılarının yayınlarını sabote ederek yapımcının dikkatini çekmeyi hedeflemiş.

RCE olarak adlandırılan ve herhangi bir bilgisayarın uzaktan ele geçirilmesini sağlayan açıklar, Kaspersky tarafından en tehlikeli açıklardan biri olarak adlandırılıyor. Bu anlamda yapımcıdan bir açıklama veya kapsamlı bir yama gelene kadar bilgisayardaki hiçbir Souls oyununun, -en azından çevrim içi modda- oynanmaması öneriliyor. Bu açığın, yakın dönemde piyasaya çıkacak olan Elden Ring’de de var olma ihtimali oldukça yüksek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.