ABD’li bilgisayar firmalarından Dell, veri depolama şirketi olan EMC’yi 50 milyar dolardan fazla bir bedelle satın alabilir. Detaylar haberimizde.

Dell, teknoloji dünyasında bir ilke imza atmak üzere. Sızdırılan bilgilere göre firma, veri depolama şirketlerinden biri olan EMC‘yi 50 milyar dolar gibi ciddi bir bedelle satın alabilir.

EMC firmasının 2 gün içerisinde Dell satın almasını duyurması ve aynı zamanda da yeni teklif alımı hakkında bir açıklama yapması da bekleniyor. Sızdırılan bilgiler arasında EMC‘nin satın alma anlaşmasında yeni teklifler alabileceğine dair bir madde eklettiği de belirtiliyor. Bu madde ile EMC, indirimli bir anlaşma iptal ücreti ödeyerek Dell ile olan anlaşmasını bozabilecek.

EMC firması borsada 53.6 milyar dolar civarında bir piyasa değerinesahip. Dell, 50 milyar dolar bir yatırım ile satın alma teklifinden karlı çıkabilir.

Konuya yakın olan kaynakların 2 firmanın da bugün veya yarın satın alma konusunda açıklama yapacakları belirtiliyor. İki firma arasında hisse başına 33 dolar olarak düşen bedelin, 25 dolar olarak nakit ödenmesi planlanıyor. Bunun dışında EMC‘nin alt şirketi olan VMware için de özel bir hisse paylaşımı yapılacak.

Henüz firmalardan bu konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, iki firmanın dayatırımcılarının bu anlaşma hakkında verecekleri tepkilerde merak konusu. 2013 yılında borsadan çekilen Dell‘i böylesine büyük bir anlaşmadan sonra tekrar borsada görebiliriz.