Disney, 2022’ye oldukça agresif giriş yapacak. Şirket yayımlanan rapora göre seneye rekor seviyede para harcayacak.

Disney, içerik sayısını arttırmaya devam ediyor. Sinema ve televizyon dünyasının en iyilerinden olan şirket, yıllık mali raporunu paylaştı. Standart verilerin yer aldığı belge, özellikle gelecek planlarının bahsedildiği kısımlarda adından söz ettirecek gibi duruyor.

Zira Disney, önümüzdeki sene izleyicilerine ulaşmak için ne kadar para harcayacağını açıkladı. Stüdyo, yeni planlara göre elini cebine atmaktan hiç de çekinmeyecek.

Disney önümüzdeki sene çok para harcayacak

Özellikle kendi yayın platformunu kurduktan sonra daha agresif kararlar alan Disney, daha fazla izleyiciye ulaşmak için büyük oynayacak. Şirket açıklanan tablolara göre geçen seneden daha fazla para harcayarak bunu gerçekleştirmek istiyor. Spordan, çizgi romana, filmden diziye hemen her kategori içerisinde bir markası olan firma, atacağı adımlar için bütçesini de hazırladı.

İlk gelen bilgiler şirketin 33 milyar dolarlık bir harcama planladığı yönünde. Geçen sene 25 milyar dolar harcayan Disney, bu yıl rakamı 8 milyar dolar daha arttırarak, rekor seviyelere ulaştırdı. Özellikle agresif oynayacak olan firma, altındaki her şirkete bu paradan belli ölçüde pay verecek.

Disney’in tüm medya holding gruplarına aktarılacak para ile, içerik sayısında da artış bekleniyor. Şu an için hangi içeriklerin çıkacağı açıklanmadı. Ancak şirket, alt kuruluşlarından 2021‘den daha iyi olmalarını bekliyor olacak. İlk gelen bilgilere göre önümüzdeki sene Disney, 50 film, 60 senaryosuz dizi, 25 drama dizisi, 15 belgesel dizisi, 10 animasyon dizisi ve 5 adet de televizyon filmi yapmayı planlıyor. Toplamda 100’ü geçen içerik sayısı, 2021‘de yayınlanan 60 içeriklik performansın ardından merak uyandırıyor.

Disney

Rakiplerine göre çok fazla para harcayacak olan Disney, şimdiden göz dağını da verdi. Şirketin en büyük rakiplerinden Netflix, 14 milyar dolar harcayacak iken, Warner Media da toplamda 20 milyar dolarlık bir bütçeye sahip. Öte yandan içerik sayısındaki artışın kaliteyi olumsuz etkileme gibi bir ihtimali de bulunmakta. Bakalım şirket, sevenlerini memnun etmeyi başaracak mı, bekleyip göreceğiz.