Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılar kornea ve böbrek nakilleri için test uçuşları yaptılar. Drone 16.5 km yol kat etti ve hiçbir şekilde organlar hasar görmedi.

Drone sayesinde organ nakli için yeni bir devir!

Nevada’daki drone test uçuşları, cihazların organları nakil için güvenli bir şekilde taşıyabildiğini göstermiştir. Taşımacılık lojistik şirketi MissionGo, kornea ve böbreklerin çöl boyunca 50 km’ye kadar taşınmasını test etmek için Nevada Donor Network ile ortaklık kurdu. MissionGo, insansız hava araçlarıyla yapılan teslimatın bağışı hızlandırabileceğini ve karbon ayak izini azaltabileceğini belirtti.

Şirket geriye kalan tek şeyin ulaşım için yetkililerden izin almaları gerektiğini bildirdi. Bununla birlikte, Federal Havacılık İdaresi (FAA) Amazon’a Prime dronları ile nakliye yapmaya başlama yetkisi verirdi.

Drone’lar şimdiye kadar iki uçuş gerçekleştirdi ancak araştırmacılar şimdi organları bağışlamak için taşıma amacıyla kullanılabileceğini gösterdi. İlk uçuşta drone korneayı bağış için özel bir kapta transfer etti ve ortalama olarak 5 dakikada 3 km yol kat etti.

İkinci uçuş, insansız hava aracı tarafından teslim edilen organlarla en uzun uçuş rekorunu kırdı. Cihaz böbreği havaalanından hızlı bir şekilde 25 dakikada 16,5 km kat edebildi.

Bu test uçuşları aynı zamanda temassız teslimat alanında da bir deneydi. Bu durumda, organlar daha az kişi tarafından taşınır ve bu da organ hasarı riskini azaltır. Araştırmacılar, uçuştan sonra organ nakli olan kornea ve böbrekleri analiz ettiler ve ulaşımın onlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldular.