Electronic Arts, futbol yönetim organının adını oyunlarının başlıklarında yaklaşık 30 yıl kullandıktan sonra FIFA’dan ayrıldığını söylüyor. FIFA 23, bu yıl içinde piyasaya çıktığında bu markaya sahip son EA oyunu olacak. 2023’ten itibaren, yıllık futbol sim oyunları bunun yerine “EA Sports FC” takma adını kullanacak. Yenilenen serinin ilk oyunu hakkında daha fazla bilgi Temmuz 2023’te açıklanacak.

Yeniden markalaşma dışında, EA Sports FC oyunları, hayranların uzun vadede alıştığından çok farklı olmayabilir. EA halen 300’den fazla futbol ortağı için lisans sahibidir ve Premier League, MLS, La Liga, Bundesliga ve Serie A gibi şirketlerle özel anlaşmalara sahiptir.

Gelecek yılın unvanının hala 19.000’den fazla oyuncuya, 700’den fazla takıma, 100 stadyumun ve 30 ligin kuzeyine sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Kariyer modu, Ultimate Team ve VOLTA Football gibi özellikler de mevcut olacak. Bununla birlikte, hareketin Dünya Kupası’nın gelecekteki oyunlara dahil edilmesi için ne anlama geleceği belli değil.

Bu arada, EA Sports and Racing başkan yardımcısı Cam Weber, ekibinin ve FIFA’nın “bu sonbaharda şimdiye kadarki en büyük, en kapsamlı EA Sports FIFA’yı sunmaktan heyecan duyduklarını” söyledi. Önceki maçlardan daha fazla takım, oyuncu, müsabaka, lig ve oyun modu olacağını söyledi. Bu güncellemeler yalnızca FIFA 23’te değil, aynı zamanda FIFA Mobile, FIFA Online 4 ve espor’da da bulunacak.

EA CEO’su Andrew Wilson yaptığı açıklamada, “FIFA ile uzun yıllara dayanan harika ortaklığımız için minnettarız. Küresel futbolun geleceği çok parlak ve dünya çapında fandom hiç bu kadar güçlü olmamıştı. EA Sports FC’yi sporun kalbine yerleştirmek ve büyüyen futbol seyircisine daha da yenilikçi ve özgün deneyimler sunmak için inanılmaz bir fırsatımız var.”

Ortaklığın sonu çok şaşırtıcı değil. FIFA, geçen sonbaharda bir varlığın (yani EA) çok fazla futbol oyunu pastasına sahip olmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Geliştiriciler ve diğer taraflarla oyun ve e-spor tekliflerinin kapsamının nasıl “genişletileceği” hakkında konuşuyordu. Öte yandan EA, FIFA 22’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, olası bir yeniden markalaşma öncesinde “FIFA ile isim hakları anlaşmamızı gözden geçirdiğini” söyledi. Aynı zamanda “EA Sports FC” için ticari marka başvurusunda bulundu.

Elbette işin içinde maddi kaygılar da var. New York Times, Ekim ayında FIFA’nın EA ile yaptığı lisans anlaşması yoluyla yılda yaklaşık 150 milyon dolar kazandığını bildirdi. Yayıncıyla yapılan görüşmelerde FIFA’nın dört yıllık her Dünya Kupası döngüsü için 1 milyar doların üzerinde bir ödeme istediği söyleniyor. İki tarafın ayrıca münhasırlık gibi hususlar da dahil olmak üzere ortaklığın kapsamı konusunda da anlaşmazlık içinde olduğu bildirildi.

Bu arada FIFA, EA’nın bir sonraki oyununu FIFA 23 olarak ortaklıklarının münhasır olmayan, geçici bir uzantısı kapsamında yayınlayabileceğini söyledi. Bu yılki edisyon, ilk kez Dünya Kupası’nın hem erkek hem de kadın edisyonlarını içerecek.

Yönetim organı, diğer geliştiricilerle işbirliği içinde oluşturulan oyunları bu yılın üçüncü çeyreğinde yayınlayacağını belirtti. Bunlar simülasyon olmayan oyunlar olacak ve ilki Kasım’da Katar’da başlayacak olan erkekler Dünya Kupası ile bağlantılı olacak.

Belki de en önemlisi, FIFA, “önde gelen oyun yayıncıları, medya şirketleri ve yatırımcılar” ile “2024 için büyük bir yeni FIFA simülasyon futbol oyunu başlığı” ile ilgili görüşmelerde bulunduğunu söyledi. FIFA, Pro Evolution Soccer/eSoccer geliştiricisi Konami ile çalışamıyorsa, önümüzdeki yıl için mevcut FIFA serisiyle karşılaştırılabilir bir seviyede bir oyun yapmak oldukça kısa bir süre olabilir. Yine de, EA’dan olmasalar bile, bu yılın ötesinde FIFA markasını taşıyan futbol simsleri olacak gibi görünüyor.

FIFA başkanı Gianni Infantino, görünüşte tam bir samimiyetle, “Fifa adına sahip tek otantik, gerçek oyunun, oyuncular ve futbol taraftarları için mevcut en iyi oyun olacağına sizi temin ederim.” dedi. “Fifa adı tek küresel, orijinal başlıktır. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25 ve FIFA 26 vb. – sabit olan FIFA adıdır ve sonsuza kadar kalacak ve EN İYİ olarak kalacaktır.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın