Ege Denizi’nde büyük bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’ne göre 6.6 şiddetinde gerçekleşen deprem, İstanbul’dan Bodrum’a kadar uzanan hatta neredeyse her yerde hissedildi. Net bir bilgi olmasa da İzmir’in bazı yerlerinde yıkılan binaların olduğu bildiriliyor.

Türkiye’nin en acı gerçeklerinden bir tanesi olan deprem, kendini bir kez daha gösterdi. Kandilli Rasahtanesi’nin verilerine göre Ege Denizi, 6.6 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Edinilen ilk bilgilere göre deprem, Ege Bölgesi’nin tamamı ile Marmara Bölgesi’nin büyük bir bölümünde hissedildi.

Büyük depremin 14:51’de gerçekleştiği ifade ediliyor. Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlara baktığımızda, depremin başta İzmir olmak üzere pek çok şehrimizde şiddetli bir şekilde hissedildiğini görüyoruz. Üstelik sosyal medyada yer alan bazı videolar, deprem nedeniyle çöken binaların olduğunu ortaya koyuyor. 

İşte sosyal medyada yer alan bir görüntü

İzmir Deprem

Olayın sıcaklığı nedeniyle net bir bilgiye ulaşmak pek de mümkün değil. Ancak İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından yapılan açıklamalarda, şu an için can ve mal kaybının olmadığı ifade edilmişti. Gelen son bilgiler, mal kaybının kesinlikle olduğunu gözler önüne seriyor. Dileriz ki can kaybı yoktur.

Bayraklı’da bir binanın yıkıldığı bildiriliyor

Deprem

Sosyal medyadan gelen bilgilere göre yukarıdaki fotoğraf Bayraklı’dan çekildi. Bir binanın yerle bir olduğu görülürken vatandaşlar, çöken binada kurtarma çalışmalarına başlamışlar gibi görünüyor. Ayrıca şehir genelinde ambulans seslerinin yükseldiği de gelen bilgiler arasında…

İşte sosyal medyadan gelen bazı görüntüler

İzmir deprem

İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama [15:40]

Depremle ilgili bir son dakika açıklaması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’daki bazı binalarda çatlakların olduğunu, can kaybı bilgisinin gelmediğini ifade etti. İzmir’e aynı bir parantez açan bakan, Bornova ve Bayraklı’da yıkılan 6 binanın olduğunu ifade etti. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yaşanan deprem nedeniyle İzmir’e hareket etti.

İzmir Deprem

Seferihisar’da deniz taştı [16:20]

İzmir’deki depremin ardından gelen son bilgilere göre Seferihisar’da “küçük çaplı bir tsunami” meydana geldi. İzmir’in turistik bölgelerinden bir tanesi olan Seferihisar’ın son hali, ciddi anlamda içler acısı durumda. Ayrıca tsunaminin sadece İzmir ve çevresinde değil, Yunanistan’da da etkisini gösterdiği söyleniyor. Uzmanlara göre Ege Denizi’nde bu tür olayların yaşanması normal.

Bir Twitch yayıncısı, depreme canlı yayında yakalandı [16:20]

Depremin en net görüntülerinden bir tanesi, bir Twitch yayıncısı aracılığıyla ortaya çıktı. Deprem anında canlı yayın yapan oyunseverin kamerası, depremin ne kadar şiddetli olduğunu an be an gösterdi.

Bir binanın yıkılma anı, vatandaşlar tarafından şans eseri görüntülendi [16:20]

Lokasyonu bilinmeyen bir görüntüde vatandaşlar, ağır şekilde hasar almış bir binayı görüntülemeye çalıştılar. Ancak aldığı hasara daha fazla dayanamayan bina, telefonlar kayıttayken yerle bir oldu.