Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın Twitter’ın yüzde 5’ten fazlasını satın aldığını gecikmeli olarak açıklamasını araştırıyor. Gecikme, diğer hissedarları uyarmadan daha fazla hisse satın almasına izin verdi, bu da ona önemli miktarda para kazandırmış olabilir. Musk ayrıca Twitter hissedarlarından bir dava ve aynı konuyla ilgili ayrı bir FTC soruşturmasıyla karşı karşıya.

Musk, yasaların gerektirdiğinden 10 gün sonra, 4 Nisan’da hisse satın aldığını açıkladı. WSJ’nin uzmanına göre, ticareti bildirmeyerek muhtemelen 143 milyon doların üzerinde tasarruf sağladı, çünkü piyasa onun hissesini bilseydi hisse fiyatı daha yüksek olabilirdi. Sonunda Twitter’ın yüzde 9,2’sini satın aldı ve bu da onu şirketin en büyük hissedarı yaptı.

Musk, ilk başvurusunda pasif bir hissedar olduğunu söyledi, ancak ertesi gün, yönetim kuruluna katılma teklifi de dahil olmak üzere daha fazla katılım gösteren bir form sundu. Bir hafta sonra, Twitter yönetim kurulu tarafından onaylanan 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın almak için bir teklif sundu. Musk, sitenin “olağanüstü potansiyelini” ortaya çıkaracağını ve anlaşmanın ifade özgürlüğü için iyi olacağını söyledi.

Musk, son birkaç yılda SEC ile sık sık kafa karıştırdı. Şubat ayında, bir yargıçtan, Komisyonu bir “taciz kampanyası” yürütmekle suçlayarak, tweetler için onay almasını gerektiren SEC ile yaptığı anlaşmayı bozmasını istedi. Bu talep, Musk’ın olası içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili bir SEC mahkeme celbini engelleme talebi gibi reddedildi.

Musk, Twitter yatırımı nedeniyle toplu davaya da maruz kaldı. SEC’in geç açıklama için Musk’a karşı iyi bir davası var gibi görünüyor, ancak ne yapmayı planladığı henüz belli değil. Ancak, WSJ’ye göre davanın Musk’ın Twitter satın almasını durdurması pek mümkün değil.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın