Elon Musk, Twitter’ı gerçek sayıda sahte hesap gizlediği için dolandırıcılıkla suçladı!

0
1

Elon Musk, platformundaki gerçek sayıda sahte hesabı sakladığı için Twitter’ı dolandırıcılıkla suçluyor. Twitter-Musk destanının son bölümünde, Tesla şefinin ekibi yasal bir dosyada, sosyal ağın reklamları gören günlük aktif kullanıcılarının yüzde 10’unun gerçek olmayan hesaplar olduğunu iddia etti. Hatırlarsanız, Twitter uzun süredir bu hesapların kullanıcı tabanının yüzde beşinden daha azını temsil ettiğini savunuyordu ve Musk, bunun doğru olup olmadığını doğrulamak için sosyal ağ planını Temmuz ortasında beklemeye aldı.

Aynı zamanda üretken bir Twitter kullanıcısı olan Tesla ve SpaceX şefi, şirketin en büyük hissedarı olduktan sonra Nisan ayında sosyal ağda agresif bir devralma başlattı. Twitter teklifini çabucak kabul ederken, kısa bir süre sonra platformdaki sahte hesapların sayısı üzerine kafa yordular- ayrıca şirketi, web sitesindeki sahte hesapların sayısını doğrulamak için kendisine yeterli bilgiye erişim vermemekle suçladı. Twitter, yanıt olarak ona dahili verilere tam erişim verdi, ancak sonunda Musk, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, sosyal ağ tarafından yapılan “yanlış ve yanıltıcı beyanlar” nedeniyle satın almayı sonlandırmak istediğini söyledi.

Twitter, en büyük hissedarına 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasından vazgeçmeye çalıştığı için dava açtı ve mahkemeye Musk’ın bunu yaparak anlaşmalarını haksız yere ihlal ettiğini söyledi. Web sitesi, Tesla’nın ve Twitter’ın hisselerinin ekonomik gerileme nedeniyle düşmesi ve “imzaladığı anlaşmanın artık kişisel çıkarlarına hizmet etmemesi” nedeniyle onu geri adım atmakla suçladı.

Bu yeni dosyalamada Musk’ın kampı, analistlerinin Twitter’ın Botometer kullanarak iddia ettiğinden çok daha fazla sayıda özgün olmayan hesap bulduğunu söyledi. Bu, Indiana Üniversitesi tarafından tasarlanan ve “Twitter hesaplarının etkinliğini kontrol eden ve onlara bot olma olasılıklarına göre bir puan veren” bir makine öğrenimi algoritmasıdır. Musk’ın avukatları, sosyal ağın, Musk’ın şirketi “şişirilmiş bir fiyata” satın almayı kabul etmesini sağlamak için bu hesap sorununu gizlediğini söyledi.

Twitter, iddialarını “olgusal olarak yanlış, yasal olarak yetersiz ve ticari olarak alakasız” olarak nitelendirerek kendi yasal başvurusuyla karşılık verdi. Şirket, Botometre’nin güvenilmez olduğunu ve bir keresinde Musk’ın kendi Twitter hesabına “sahte hesaapların olma ihtimalinin yüksek” olduğunu belirten bir puan verdiğini söyledi. Twitter’ın Musk’a açtığı dava Ekim ayında mahkemeye gidiyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın