Elon Musk’ın projesi Neuralink, bir süredir insanlı deneylere geçmek için çalışıyor. Fakat proje sosyal medyada gündem olmaya devam ediyor.

Dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink, adından söz ettirmeye devam ediyor. İmplante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016’da San Francisco’da kurulan şirket, geçtiğimiz günlerde beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip gelişilmesi için bir klinik araştırma direktörü işe aldığını duyurmuştu.

Neuralink’in bir klinik araştırma direktörü işe aldığına dair haberlerin çıkması ile proje, sosyal medyada büyük yankı getirdi. Bu hamleyle beraber şirketin insanlı deneylere başlayacağı belirtiliyor. İnsan beynine çip yerleştirme fikri, sosyal medyada kimileri tarafından mizah konusu olsa da önemli bir kesim tarafından endişe ile karşılanıyor.

Elon Musk'ın projesi Neuralink, bir süredir insanlı deneylere geçmek için çalışıyor. Fakat proje sosyal medyada gündem olmaya devam ediyor.

Konu sosyal medyada Black Mirror‘ın “The Entire History of You” bölümüne benzetildi. Öyle ki bu bölümde insanların görsel ve işitsel anıları kaydetmesine, daha sonra tekrar izlemesine olanak tanıyan bir beyin implantı cihazını konu edinmişti. Bazı Twitter kullanıcıları ise Musk’ın açıklamalarından sonra projeyi aynı dizinin “Be Right Back” bölümüne de benzettiler. Söz konusu bölümde yapay zekayı fiziksel bir insan vücuduna entegre ediliyordu.

Neuralink projesi, beyne çip yerleştirmek gibi ürkütücü bir fikre dayansa da şirket bunun insan sağlığına yönelik olduğunu savunuyor. Öyle ki bu çipin, omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi gibi tıbbi uygulamalara sahip olması amaçlandığı şirket ve Elon Musk tarafından defalarca dile getirildi.

Proje kapsamında daha önce beyin implantı, domuzlar ve maymunlar üzerinde test edilmişti. Musk, insan üzerindeki testler için ilk olarak 2020’yi işaret edip daha sonra da ertelendiğini duyurmuştu. İnsanlı deney için henüz FDA onayı alınmadı. Ancak işe alınan klinik araştırma direktörünün FDA düzenlemelerinden direkt olarak sorumlu olacağı belirtildi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.