En iyi yeni Windows 11 özelliklerinden biri; gizli bir avantaja sahip!

0
1

Yeni raporlara göre, Windows 11 Dosya Gezgini için tarayıcı tarzı bir sekme sisteminin yakında gelişi, ek bir yan fayda da sağlayabilir.

Microsoft yeni özelliği ilk kez tanıttığında, şirket üretkenlik açısından avantajları vurguladı, ancak Dosya Gezgini sekmelerinin de hoş bir performans avantajı sağladığı görülüyor.

Tesise erken erişime sahip kullanıcılar, yeni bir Dosya Gezgini sekmesi açmanın minimum ek bellek kaynakları (1MB bölgesinde) kullandığını görüyor. Bu arada, yepyeni bir Dosya Gezgini penceresine başlamak, bu miktarın kabaca on katını gerektirir.

Çoğu modern bilgisayar ve özellikle profesyonel iş istasyonları bağlamında, bu bellek tasarrufu minimum düzeydedir. Ama yine de yardımcı olur ve performans avantajı, kullanıcının gerçekleştirdiği dosya yönetimi miktarına göre ölçeklenir.

Windows 11 Dosya Gezgini sekmeleri

Yeni görünümlü Dosya Gezgini ilk olarak Nisan ayında, Windows 11 için hibrit çalışma yeniliklerine odaklanan bir etkinlik sırasında duyurulmuştu. Yeni sistemde, yeni bir dosya konumuna göz atmak için ek bir Dosya Gezgini örneği açmak yerine, kullanıcılar basitçe bu pencereleri açabilir; aynı pencerede düzgünce oturan yeni bir sekme.

Amaç basit: masaüstü dağınıklığını azaltmak ve aynı anda açık olan pencerelerin sayısını azaltarak birden çok dosya konumunda aynı anda çalışmayı kolaylaştırmak.

Duyuru, bu özelliği yıllardır arayan Windows hayranları tarafından iyi karşılandı; 2013’te macOS’a tanıtıldığından beri neredeyse. Şimdiye kadar, kullanıcıların Windows 11’deki işlevselliğin keyfini çıkarmak için üçüncü taraf çözümlerine güvenmeleri gerekiyordu, ancak artık değil.

Yeni sekme sisteminin kullanıma sunulması, bu ayın başlarında, erken erişim programının üyelerine sunulan Windows 11 önizleme derlemesi 25136’nın gelmesiyle başladı. Dosya Gezgini’nin yeni sürümünün tam bir genel yapıya ne zaman gireceği henüz belli değil, ancak kullanıcılar en azından testlerin ciddi bir şekilde başlamış olduğu gerçeğinden dolayı rahatlayabilirler.

Bu arada kullanıcılar, yeni sistemin aynı zamanda bir kişinin geleneksel olarak bir kerede açtığı Dosya Gezgini sekmelerinin sayısıyla ölçeklenen bir performans artışı sağlayabileceğini duymaktan da memnun olacaklar.

Ve Microsoft’un Windows 11’de RAM kullanımını optimize etmeye çalıştığı tek yol da bu değil. Yakın zamanda şirket, Microsoft Edge için yeni uyku sekmeleri özelliğinin kullanıcılara yaklaşık 273 PB RAM tasarrufu sağladığını duyurdu.

O halde, iki yeni özellik birlikte kullanıldığında, kullanıcılar için malzeme RAM tasarrufu sağlayarak üstün çoklu görev performansı ve uzun pil ömrü sağlayabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın