Endonezya PayPal, Yahoo ve Valve hizmetlerine erişimi geri kazandı!

0
2

Endonezya, PayPal, Steam sahibi Valve ve Yahoo’nun engellemesini kaldırarak operasyonlarına devam etmelerine izin verdi. Ülke, sakinlerinin bir hükümet veri tabanına kaydolmak için 29 Temmuz’a kadar olan son tarihi kaçıran birkaç şirketin hizmetlerine erişmesini engelledi. İletişim Bakanlığı, kaydolduktan sonra PayPal, Yahoo ve Valve hizmetlerine erişimi yeniden açtı.

Bir PayPal sözcüsü verdiği demeçte, “PayPal, iş yaptığımız pazarlarda geçerli yasalara ve düzenlemelere uyma konusunda tamamen kararlıdır. Endonezya’da Elektronik Sistem Operatörü olarak doğrudan İletişim ve Bilişim Bakanlığı ile bağlantı kurarak kayıt olduk. PayPal müşterileri, paralarını her zamanki gibi gönderebilir, alabilir ve bunlara erişebilir. Müşterilerimizin geçen hafta sonu yaşamış olabilecekleri aksaklıklardan dolayı üzgünüz.”

Endonezya’nın 2020’de oluşturduğu tartışmalı lisans kuralları, yetkililerin kayıtlı platformları belirli kullanıcılardan gelen verileri devretmeye zorlamasına izin veriyor. Bir de içerik denetleme yönü var. Platformların “kamu düzenini bozan” veya hukuka aykırı olduğu düşünülen içerikleri kaldırması gerekmektedir. İçeriğin kaldırılması talebi acilse, uymak için yalnızca dört saatleri vardır. Aksi takdirde, rahatsız edici içeriği çekmek için 24 saatleri vardır.

Kurallar iki yıl önce getirilmiş olsa da, bazı önemli şirketlerin zamanında kayıt yaptırmak ve hizmetlerini hazır tutmak için uğraştığı söyleniyor. Reuters’e göre Meta, Amazon ve Google, son teslim tarihinden birkaç gün önce kaydoldu. Ancak, Epic Games Store ve EA’nın Origin hizmeti engellenmiş görünüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın