Steam’e karşı agresif politikalarını devam ettiren Epic Games büyümeye devam ediyor. Şirket, şimdi de önemli bir stüdyoyu bünyesine kattı.

Fortnite’ın ve Unreal Engine’in yapımcısı Epic Games, piyasadaki büyüme serüvenini sürdürüyor. Yeni oyun istemcisi aracılığıyla her ay oyunculara yeni yapımlar sunan şirket, şimdi de piyasanın ünlü oyun yapımcılarından birini bünyesine katmayı başardı. İşte detaylar…

Epic Games, Harmonix Systems’i satın aldı

GamesBeat cephesinden gelen sağlam bir bilgiye göre Epic Games, özellikle Rock Band serisinin yapımcısı olarak bilinen Harmonix Systems‘ı satın aldı. Her ne kadar bu anlaşmanın cepheleri anlaşmayı henüz onaylamamış olsa da iki firmanın 1 milyar dolarlık bir ücret üzerinde anlaşmaya vardığı belirtiliyor.

Boston merkezli oyun şirketi Harmonix, her ne kadar Rock Band ve Guitar Hero ile biliniyor olsa da müzik tabanlı birçok oyunun da yapımcılığını üstlenmiş bir firma… 1995 yılında Alex Rigopulos ve Eran Egozy tarafından kurulan Harmonix, ilk sınavını Sony PlayStation’ın kendilerine yaptığı 2 milyon dolarlık yatırım sonrasında verdi.

Sony ile yaptıkları birliktelik sonrasında tam 5 yılda Frequencey ve Karaoke Revolution da dahil olmak üzere 6 farklı oyun geliştiren firma, daha sonrasında Xbox, Xbox 360 ve GameCube gibi platformlar için de farklı müzik / ritm oyunlarını piyasaya sürdü.

Son olarak 2020 yılında PC, Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch için FUSER isimli DJ’lik yapma oyununu piyasaya süren Harmonix’in bir süredir yeni Rock Band ve Guitar Hero oyunları üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. Her ne kadar artan lisans ücretlerinden sonra müzik oyunlarının piyasada seyrekleşmesi söz konusuysa da Epic Games’in satın alması sonrasında Harmonix‘ten gelen yepyeni lisanslı müzik oyunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.