Eski Tesla yüklenicisi, ırk istismarı davasında 15 milyon dolarlık ödemeyi reddetti

0
2

Geçen yıl Tesla’nın Fremont montaj fabrikasında eski sözleşmeli asansör operatörü olan Owen Diaz, otomobil üreticisine düşmanca, ırksal olarak taciz edici bir çalışma ortamı yarattığı için başarıyla dava açtı ve jüri tarafından 137 milyon dolar kazandı. Bu ödül, Diaz’a yeni miktarı kabul etmesi veya reddetmesi için iki hafta veren bir yargıç tarafından sadece 15 milyon dolara düşürüldü. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Diaz avukatları ikinci seçeneği tercih etti.

“Mahkemenin yeni bir duruşma talep ederek aşırı indirimini reddederken, Bay Diaz yine yaşıtlarından oluşan bir jüriden Tesla’nın kendisine ne yaptığını değerlendirmesini ve kendisine yöneltilen ırkçı hakaretler selini adil bir şekilde telafi etmesini istiyor.”

İlk olarak 2017’de açılan dava, Siyah işçilerin düzenli olarak ırkçı hakaretlere ve diğer suistimallere maruz kaldıkları bir çalışma ortamını tanımladı ve en az bir denetçinin Diaz’a “Afrika’ya geri dönmesini” söylediği iddia edildi – kendisi de şirketin iddia ettiği sorunları hitap etmede ihmalkardı. Tesla, tacizi durdurmak için zamanında harekete geçtiğini savunarak ve bu ırkçı hakaretlerin “dostça” bir şekilde ve genellikle Afrikalı-Amerikalı meslektaşları tarafından kullanıldığını iddia ederek Diaz’ın bazı iddialarına karşı çıktı. Ayrıca, müteahhit statüsü nedeniyle Diaz’a nasıl davranıldığından sorumlu olmadığını da savundu.

Geçen yıl bir jüri, Diaz’a toplam 6,9 milyon dolarlık tazminat ve 130 milyon dolarlık cezai tazminat ödenmesine karar verdi; bu muhtemelen bir kurumsal ırk ayrımcılığı davasındaki en büyük ödemelerden biri olacaktı. ABD Bölge Yargıcı William Orrick, Nisan ayında sunduğu bir görüşte, Tesla’nın sözleşmeli bir çalışandan sorumlu olmadığı yönündeki iddialarını reddetti, ancak aynı zamanda ödül miktarını “aşırı” olarak nitelendirerek azalttı. Tazminat tazminatını 1,5 milyon dolara, cezai tazminatı 13,5 milyon dolara indirdi. Diaz’ın avukatları şimdi kararı reddettiği için dava yeni bir duruşmaya çıkacak.

Otomobil üreticisi ayrıca California Adil İstihdam ve Konut Departmanı tarafından 4.000’den fazla eski ve mevcut Black Tesla çalışanı adına açılan başka bir davayla karşı karşıya. Los Angeles Times’ın röportaj yaptığı üç eski Tesla işçisine göre, Fremont tesisindeki Siyah işçiler, en zor görevler verildi ve diğer işçilerden daha fazla disipline tabi tutuldu.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın