Bilgi uçuranların iddiasına göre, Facebook geçen yıl Avustralya acil servislerinin sayfalarını bir müzakere taktiği olarak kaldıran aşırı gayretli bir engelleme sistemi kullandı.

Sosyal ağ, ödeme yapan haber sağlayıcılarla ilgili bir satırda Avustralya’daki tüm haber kuruluşlarını engellemek için harekete geçti.

Ancak yangın mevsimi ve Avustralya’nın aşı sunumu sırasında itfaiye hizmetleri ve devlet sağlık hizmetleri de engellendi.

Facebook, diğer sayfaları engellemenin dürüst bir hata olduğunu söylüyor.

Whistleblower Aid yardım derneği tarafından desteklenen eski çalışanlar, şirketin Avustralya hükümeti üzerinde avantaj elde etmek için kritik bir zamanda kasıtlı olarak Avustralya sayfalarını “aşırı bloke ettiğini” söylüyor.

Projede çalışan bir çalışan, Avustralya ve ABD makamlarına yaptığı sunumlarda ve ilk olarak The Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere, “Bunun yasalara uymadığımız, Avustralya’daki sivil kurumlar ve acil servislere bir darbe olduğu açıktı” dedi. .

‘Kaba’ bir algoritma
Yüksek profilli tartışma, geçen yıl Şubat ayında, milletvekillerinin sosyal ağları haber kuruluşlarına platformlarında kullandıkları içerik için ödeme yapmaya zorlayacak önemli bir yasa tasarısını oylarken başladı.

İlk oylamanın ertesi günü Facebook, Avustralya’daki tüm haber sayfalarını ve haberle hiçbir ilgisi olmayan birçok sayfayı kaldırdı.

Birkaç gün içinde hükümet teknoloji devi ile bir anlaşma yaptı ve yasak kaldırıldı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın