Facebook, kullanıcılardan gelen şikayete kulak verdi ve iOS uygulamasının gereğinden fazla bataryayı tükettiğini kabul eden bir açıklamada bulundu.

Facebook’un iOS için olan uygulaması görünüşe göre gereğinden fazla şarj harcıyor. iOS 9’ların hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığını gösterdiği batarya menüsünde fark edilen bu harcamayı çok fazla sayıda kullanıcı onaylayıp, seslerini yükseltince Facebook bu problemi kabul etmek zorunda kalmış. Facebook Mühendislik Müdürü Ari Grant, “Birkaç adet anahtar sorun bulduk ve değişik geliştirmeler tanımladık. Bunların bazıları uygulamanın bugün yayımlanan sürümünde mevcut.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Facebook’un pili bitirme sebepleri

Bulunan ilk sorun ağ kodundaki “CPU döngüsü” olmuş. CPU döngüsü, Granttarafından araba ile yolculuk yapan ve sürekli “Geldik mi?” diye soran bir çocuğa benzetilmiş. Yani işlemin fazla olduğu ama sonuca varılamayan bu durumda haliyle istenilenden daha fazla batarya yenmesi de gerçekleşmiş.

İkinci sorun ise Facebook’un sesleri yeniden oynatması ile  bir miktar gereksiz batarya yemesine bağlanmış. “Eğer video izlerken Facebook’u kapatırsanız, ses döngüsü bazen açık kalıyor.” diyen Grant, bu batarya sorununu hiçbir şekilde lokasyon bazlı özelliklere bağlamıyor. Dün akşam yayımlanan güncelleme ile bu sorunların hepsi giderilmiş ve pil harcama değerleri normale dönmüş olmalı. Ancak güncel sürüm için gelen yorumlar arasında hala pili fazla harcadığını söyleyenler var.