Facebook’un ana şirketi Meta, eski içerik moderatörlerinden biri tarafından açılan başka bir davayla karşı karşıya. The Washington Post’a göre bu dosya, şirketi ve San Francisco’daki taşeron Sama’yı Afrikalıları Kenya’da sömürücü ve güvensiz çalışma koşullarında çalışmakla suçlayan Daniel Motaung tarafından dosyalandı. Dava, Sama’nın yanıltıcı iş ilanlarıyla Kenya, Güney Afrika, Etiyopya, Somali ve Uganda da dahil olmak üzere bölgedeki yoksul insanları hedef aldığını iddia ediyor. Onlara Facebook moderatörü olarak çalışacakları ve işin bir parçası olarak rahatsız edici içeriği görmeleri gerektiği söylenmedi.

Motaung, izlediği ilk videonun birinin kafasının kesildiğini ve işçilerin sendikalaşma çabalarına öncülük etmeye çalıştığı için altı ay sonra işten kovulduğunu söyledi. Motaung’un çalıştığı ofisin çalışma koşullarını inceleyen bir Time raporu, birçok çalışanın işleri nedeniyle zihinsel travma yaşadığını ortaya koydu. Kendisini Nairobi gibi yerlerde insanlara “onurlu dijital çalışma” sağlayan “etik bir yapay zeka” şirketi olarak konumlandıran Sama’nın yerinde danışmanları var. Bununla birlikte, işçiler genellikle danışmanlara güvenmediler ve Sama’nın, danışmanların, işçilerin gün boyunca sağlık molaları vermesine izin verme tavsiyesini reddettiği bildirildi.

Motaung’a gelince, davada işinin travmatik olduğunu ve şimdi ölüm korkusu olduğunu söyledi. “Potansiyelim vardı. Kenya’ya gittiğimde Kenya’ya gittim çünkü hayatımı değiştirmek istedim. Ailemin hayatını değiştirmek istedim. Farklı bir insan, mahvolmuş bir insan olarak çıktım” dedi. . Davada ayrıca Motaung’un bir ifşa etmeme anlaşması imzalaması için nasıl yapıldığı ve kendisine vaat edilenden daha az – 40.000 Kenya şilini veya yaklaşık 350 dolar – nasıl ödendiği de belirtildi. Time tarafından hazırlanan raporda, çalışanların düşük ücret ve çalışma koşulları nedeniyle sürüler halinde ayrıldığını söyledi.

Travmatik videolar izlemek zorunda kalan ve kötü koşullarda çalışan Facebook moderatörlerinin üzücü hikayeleri yeni değil ve ABD dahil dünyanın her yerinden geliyor. Aslında şirket, ABD içerik moderatörlerine 2020’de 52 milyon dolarlık bir toplu davanın bir kısmını ödemeyi kabul etti. İşleriyle ilgili psikolojik rahatsızlıklar teşhisi konanlara 50.000 dolara kadar ödeme yapıldı.

Meta’nın Nairobi ofisi The Post’a “ortaklarının sektör lideri ücret, fayda ve destek sağlamasını” istediğini söyledi. Ayrıca içerik gözden geçirenleri, sorunları fark ettiklerinde gündeme getirmeye ve ortaklarımızın onlardan beklediğimiz yüksek standartları karşıladığından emin olmak için düzenli olarak bağımsız denetimler yapmaya teşvik ediyoruz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın