Facebook Live Shopping, Reels lehine sona eriyor!

0
4

Facebook Canlı Alışveriş etkinlikleri, Meta’nın kısa biçimli videoya geçişinin bir başka zayiatı gibi görünüyor. Şirketin internet sitesinde yapılan duyuruya göre Facebook’ta canlı alışveriş etkinlikleri 1 Ekim’de kullanımdan kaldırılacak. Az bilinen özellik, Facebook İşletme sahiplerinin ürünlerini canlı videolarda takipçilerine sergilemelerine izin veriyor – bir tür kişisel Ev Alışveriş Ağı gibi. Satıcılar, yaklaşan canlı alışveriş oturumları hakkında Sayfa takipçilerini bilgilendirebilir ve Messenger aracılığıyla ödeme alabilir.

Meta, bu tür oturumlar yerine satıcılardan Reels, Reels reklamları ve Instagram Reelslerinde ürün etiketleme yoluyla ürünleri sergilemeyi düşünmelerini istiyor. Meta, gönderisinde, “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya geçerken, odağımızı Meta’nın kısa biçimli video ürünü Facebook ve Instagram’da Reels’e kaydırıyoruz” dedi.

Meta’nın, özellikle bu yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık yıllık gelir çalıştırma oranına ulaştığı gerçeği göz önüne alındığında, Reels ve Reels reklamlarına daha fazla tüccarı itmesi şaşırtıcı değil. Arkadaşlarını görmeyi özleyen kullanıcıları üzen Instagram ve giderek daha fazla Facebook, feed içi reklamları ve kullanıcı özet akışlarında önerilen gönderileri vurgulamaya devam ediyor. Ancak, son zamanlarda kullanıcı tarafından yönlendirilen bir tepki sayesinde Instagram, öneri ve video merkezli özelliklerinin testini geri ölçeklendirmeyi kabul etti.

Son iki yılda TikTok’un Z kuşağının hüküm süren uygulaması statüsü, diğer sosyal medya platformlarının daha genç bir kitleye hitap etmek için bazı stratejik değişiklikler yapmasına yol açtı. Meta’nın halka açıldıktan sonraki ilk üç aylık gelir kaybı ışığında, CEO Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’da Reels’i şirketin kurtarma planının çok önemli bir parçası olarak işaret etti. Instagram kullanıcıları artık zamanlarının yaklaşık yüzde 20’sini uygulamada Reels izleyerek geçiriyorlar, ancak bu zamanın önemli bir kısmı yeniden yayınlanan TikTok’ları izleyerek harcandı – bu, platformun rakiplerinden videoları düşürmek için bazı algoritmik ince ayarlar yapmasına yol açtı.

Bu arada Meta, kullanıcıların Reels’te daha orijinal içerik oluşturması için baskı yapmaya devam ediyor. Yakın tarihli bir videoda Instagram başkanı Adam Mosseri, Instagram’ın daha önce fotoğraflara odaklanmasını kaçıran takipçilerden gelen eleştirilere rağmen, platformun daha fazlasının “zaman içinde” videoyu vurgulayacağını söyledi. Geçen ay Instagram, herkese açık Instagram hesaplarında paylaşılan videoları otomatik olarak Reels dönüştürmeyi ve Reels oluşturmayı kolaylaştırmak için bir dizi şablon ve araç eklemeyi test etmeye başladı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın