Facebook, platformunda sahte incelemeleri çökertiyor

0
2

Facebook, insanların işletmelerin sayfalarında sahte geri bildirim bırakmasını önlemek için kullanıcı incelemelerini çökertiyor. Şirket, bu yaygın sorunu ele almak için Topluluk Geri Bildirimi politikasını güncelledi.

Facebook, potansiyel olarak kötüye kullanım amaçlı incelemelere karşı zaten önlem alıyor olsa da, yeni politika bu kuralları yazılı hale getiriyor. Facebook’un yeni yönergeleri, müşterilerini memnun etmek isteyen bir işletmeden para iadesi veya diğer ücretsiz şeyler almanın bir yolu olarak sahte kötü yorumlar bırakan kişilere karşı koruma sağlıyor ve ayrıca teşvik edilmiş incelemelerle mücadele etmeleri gerekiyor. Bu, işletmelerin sayfalarında ayrılmaları için rastgele kullanıcılara ödeme yaptığı aşırı olumlu (ve genellikle çok belirsiz) incelemeleri ele alır.

Yayından kaldırılacak diğer incelemeler, ele alması gereken işletmeyle hiçbir ilgisi olmayan, grafik veya uygunsuz içerik barındıran veya yalnızca spam içerikli olanları içerir. Bir müşteri veya işletme bu kurallardan herhangi birini ihlal ederse, Facebook söz konusu kabataslak incelemeyi kaldıracağını, işletmelerin ürün etiketlerine ve listelerine erişimini engelleyeceğini ve ayrıca “Meta ürün veya özelliklerinin herhangi birine veya tümüne erişimi” askıya alacağını veya yasaklayacağını söylüyor. Tekrarlayan suçluların Facebook hesapları askıya alınabilir veya yasaklanabilir.

Ancak Facebook’un kendi platformu için kurallar oluşturması, diğer sitelerdeki kuralları esnetmediği anlamına gelmez – bir grup Facebook çalışanının Amazon’da Portal için sahte beş yıldızlı incelemeler bırakırken yakalandığını hatırlıyor musunuz? Facebook’un kendisi de, Amazon’daki satıcıların ürünleri hakkında iyi yorumlar bırakmaları için kullanıcıları işe aldığı ve onlara ödeme yaptığı sahte inceleme halkaları için bir merkez haline geldi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın