Oyun

Facebook’tan Almanya için seçim hamlesi!

gettyimages-473860564.jpg

Facebook yakın bir zamanda seçim sürecine girecek olan Almanya’da, ABD krizi ile benzer bir olay yaşamamak için sahte haber filtresi özelliğini kullanıma açtı.

Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerini sürpriz bir şekilde kazanmasının ardından, Clinton destekçileri bu mağlubiyetin sorumlusu olarak Facebook‘u ve Zuckerberg‘ü gösterdiler.

Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi?

ABD Başkanlık seçimlerinde sürpriz yaparak seçimi kazanan Trump’ın beklenmedik yükselişinin…

Clinton destekçilerine göre, seçim dönemi sırasında Facebook’un haber akış algoritması insanları bir filtre balonu içinde yaşamaya mecbur bıraktı ve bu yüzden Trump hakkındaki gerçeklerin insanlara ulaşması engellendi.

Sosyal medya devi Facebook’un böylesine ciddi bir iddia ile karşı karşıya kalması, çok yakında seçim sürecine girecek olan Almanya’nın alarm durumuna geçmesine neden oldu.

Facebook, Almanya için sahte haber filtresini kullanıma açtı!

Financial Times’ın haberine göre Alman milletvekilleri, seçim döneminde özellikle sosyal medya ve internet kanadından yayılabilecek olan gerçeği yansıtmayan haberler konusunda endişe duyduklarını Facebook’a bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Almanya’nın bu yıl yaşayacağı seçim sürecinin, sahte haberlerle manuple edilmesinin ülkenin geleceğine karşı bir sabotaj olacağını belirten Angela Merkel, tüm ülkeyi sahte haberler konusunda uyanık olmak konusunda uyarmıştı.

Alman hükümetinin yaptığı sert uyarıların ardından, ABD krizi ile benzer bir olay yaşamamak için harekete geçen Facebook, sahte haber filtresi özelliğini duyurdu. 

Kısa bir süre içerisinde tüm kullanıcılara ulaşacak olan sahte haber filtresi ile, kullanıcılar sahte olduğunu düşündükleri haberleri Facebook’a bildirebilecek.

Kullanıcılardan gelen şikayetlerin tamamı, Berlin’de bulunan ve kar amacı gütmeyen bir haber kuruluşu olan Correctiv tarafından değerlendirilecek.

:: Sizce, Facebook’un haber akış algoritması insanları yönlendiriyor mu?

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com