Siber saldırı tehditlerine karşı ABD’nin iki büyük kuruluşu FBI ve CISA önemli bir uyarı yaptı. İşte o açıklamanın ayrıntıları…

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar aslında her gün siber saldırı ile karşı karşıya kalıyor. Zira bilgisayar korsanları şirketlerin, kurumların veya kişilerin hesaplarına sızarak milyonlarca veriyi çalıyor. Örneğin, geçtiğimiz hafta Yemeksepeti‘nin hacker saldırısına uğradığı iddia edildi. Her ne kadar şirket bu durumu yalanlasa da hackerlarla iletişim kuran bazı gazeteciler, milyonlarca kullanıcının verilerinin çalındığını ileri sürüyor.

Neredeyse her gün biz de hackerların gerçekleştirdiği saldırıları sizlerle paylaşıyoruz. Siber güvenlik uzmanlarının uyarıları bu konuda oldukça önemli. Son olarak FBI, tüm dünyadaki insanları açıkça uyardı.

CISA, siber saldırı tehdidinin önemini vurguladı

FBI (ABD Federal Soruşturma Bürosu) ve Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı) bugün bir açıklama yaptı. ABD’nin iki önemli kuruluşu, bu tatil sezonunda kuruluşların ve şirketlerin tetikte olmalarını söyledi. Açıklamada, fidye yazılımlarına ve siber saldırılara karşı önlem almalarının büyük önem taşıdığını belirttiler.

Siber saldırı türleri

CISA Direktörü Jen Easterly, siber saldırı tehditleri hakkında konuştu. Easterly, “Tehdit aktörlerinin tatil yapmadığını biliyoruz. Sektörümüzün ve hükûmet ortaklarımızın tatil sezonunda güvende ve esnek kalmasına yardımcı olmak için zamanında ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Bununla birlikte, ABD’deki devlet kurumları şu anda belirli bir siber saldırı tehdidi altında değil. Ancak hem özel hem de kamu kuruluşlarının uyanık olması gerekiyor. Ayrıca sadece ABD’deki kurumların değil tüm dünyadaki kurumların tedbiri elden bırakmaması lazım.

FBI ve CISA, siber saldırı uyarısı

FBI ve CISA, kuruluşların güçlü parolaları tercih etmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca parolaların birden fazla hesapta yeniden kullanılmaması da büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, çok faktörlü kimlik doğrulama uygulamaları riski azaltmak için öneriliyor.

Bu arada FBI Siber Direktör Yardımcısı Bryan Vordran çarpıcı bir açıklama yaptı. Vordran, geçmişte siber saldırı tehditlerinin tatillerde özellikle arttığını belirtti. Ekipler, söz konusu duyuruyu ABD ve Kanada’nın Şükran Günü (25 Kasım) için yaptı. Ancak yeni yıla yaklaşırken de tüm dünyada kısa süreliğine bir tatil dönemi başlayacak. FBI ve CISA, bu tür uyarıları çeşitli bayramlardan ve tatil dönemlerinden önce yapmayı ihmal etmiyor.