San Francisco federal bölge mahkemesi Yargıcı James Donato, Donald Trump’ın hesabını geri almak için geçen yıl Twitter’a açtığı davayı reddetti. Sosyal ağ, destekçileri Ocak 2021’de Capitol’ü bastıktan sonra eski başkanın hesabını kalıcı olarak askıya aldı. Şirketin duyurusunda Twitter, özellikle “insanları suç eylemlerini çoğaltmaya teşvik etme ve ilham verme olasılığının yüksek olduğuna inandığı” tweetlerinden iki tanesine atıfta bulundu. geçen yıl 6 Ocak’ta US Capitol’de gerçekleşti.

Trump, Ekim ayında yasakla ilgili ihtiyati tedbir talep ederek ve Yasanın İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini öne sürerek dava açtı. Donato aynı fikirde değildi ve kararında Twitter’ın özel bir şirket olduğunu belirtti. “Birinci Değişiklik yalnızca hükümetin konuşma kısaltmaları için geçerlidir ve özel şirketler tarafından iddia edilen kısaltmalar için geçerli değildir” diye açıkladı. Yargıç ayrıca, sosyal ağın Trump’ın muhalifleri tarafından baskı altında tutulduktan sonra bir hükümet kuruluşu olarak hareket ettiği ve böylece eski Başkanı yasaklarken Birinci Değişikliği ihlal ettiği fikrini de reddetti.

Trump davasında, yargıçtan, Twitter gibi çevrimiçi hizmet sağlayıcıların kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikten anayasaya aykırı olarak sorumlu tutulamayacağını belirten federal İletişim Ahlakı Yasası’na hükmetmesini istedi. Yargıç bu iddiayı da reddetti ve eski Başkanın CDA’nın 230. Bölümüne itiraz edecek yasal dayanağı olmadığına karar verdi. Trump, Bölüm 230’un bilinen bir eleştirmenidir ve görev süresi boyunca sosyal medya platformlarının sahip olduğu korumaları sınırlamayı teklif etmiştir.

Eski Başkan, görevden alınmadan önce hevesli bir Twitter kullanıcısıydı ve yasaklandıktan sonra Truth Social adlı kendi sosyal ağını kurdu. Kısa süre önce CNBC’ye Elon Musk askıya alınma kararını geri alsa bile Twitter’a geri dönmeyeceğini ve bunun yerine Truth Social’da kalacağını söyledi. Daily Beast’in yakın tarihli bir raporuna göre, Truth Social’ın Twitter’ın 217 milyonuna kıyasla 513.000 günlük aktif kullanıcısı var.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın