Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın alması ilk yasal zorluğuyla karşı karşıya. Bir Florida emeklilik fonu, milyarderin platformdaki hissesi nedeniyle anlaşmanın 2025 yılına kadar yasal olarak kapanamayacağını savunarak Musk ve Twitter’a dava açıyor. Orlando Police Emeklilik Fonu tarafından bugün Delaware Chancery mahkemesinde açılan önerilen toplu dava, Twitter yönetim kurulunun anlaşmanın gerçekleşmesine izin vererek mütevelli görevlerini ihlal ettiğini de ilan ediyor. Davada Musk ve Twitter’ın yanı sıra eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, mevcut Twitter CEO’su Parag Agrawal ve şirketin yönetim kurulu da sanık olarak gösterildi.

Tulane Hukuk Fakültesi’nden Profesör Ann M. Lipton, Engadget’a gönderdiği bir mesajda, davanın Delaware şirketler hukuku kapsamında “bazı çok yeni sorunları” gündeme getirdiğini söylüyor. Bölüm 203 olarak bilinen bir yasaya göre, şirketin yüzde 15’inden fazlasına sahip olan hissedarlar, kalan hisselerin üçte ikisi onay vermeden birleşmeye giremezler. Bu onay olmadan birleşme üç yıl daha tamamlanamaz.

Fonun avukatları, Musk’ın başlangıçta Twitter’ın hisselerinin yaklaşık yüzde 10’una sahip olduğunu ve bunun görünüşe göre Bölüm 203’ü uygulanabilir kılmadığını belirtiyor. Ancak fon, Musk’ın Morgan Stanley (hisselerin yüzde 8,8’ine sahip) ve eski CEO Jack Dorsey (yüzde 2,4’e sahip) ile anlaşmayı ilerletmek için bir anlaşma yaptığını savunuyor. İddiaya göre, bu tarafların birleşik hissesi, devralma anlaşmasındaki Musk ve müttefiklerini 203. Şirketin mülkiyetinin en az üçte ikisini temsil eden hissedarlar.

Lipton, “203. Bölüm genellikle davaya konu olmuyor ve bu nedenle Musk’ın bu taraflarla ilişkisinin yasal amaçlar için gerçekten geçerli olup olmadığı konusu henüz çözülmemiş bir soru ve nasıl geliştiğini izlemek ilginç olacak” diye yazdı.

Sosyal medya platformunun milyarderin teklifini geçen ay kabul etmesinden bu yana, Musk’ın oldukça karmaşık 44 milyar dolarlık Twitter satın alımıyla ilgili daha fazla ayrıntı kamuoyuna açıklandı. New York Times, Musk’ın, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda yatırımcılara yatırımlarının yaklaşık beş ila on katı getiri vaat ettiğini bildirdi. Anlaşmanın bazı bölümleri, yabancı yatırımcılara olan bağımlılığı ve Musk’ın özellikle liderliğini etkilemek için şirkette hisse satın alıp almadığı da dahil olmak üzere inceleniyor. Ancak antitröst uzmanları, birleşmenin FTC tarafından engellenmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor. Kurum, birleşmeyi hızlı bir şekilde onaylayıp onaylamama veya daha uzun bir soruşturma başlatma konusunda önümüzdeki ay karar verecek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın