Formula dünyası karışacak: Nissan, dev takımı satın alıyor

0
0

Nissan, Formula E takımı e.Dams satın almak için kolları sıvadı. Nissan, neden Formula dünyasına göz dikti?

Tamamen elektrikli Formula serisi Formula E’nin kurucu takımlarından biri olan e.Dams, Japon otomobil üreticisi Nissan’a satıldı. Nissan’ın ilk olarak 2018 yılında ortak olduğu e.Dams, o tarihten beri Formula E’de Nissan markasını temsil ediyor.

e.Dams ve Nissan arasındaki anlaşmanın detayları gizli tutulurken, Japon üreticinin son zamanlardaki elektrikli projelere olan merakı gözden kaçmıyor. İşte Formula E serisinde dengeleri değiştirecek yeni satın alımın detayları.

Formula E takımı e.Dams, Nissan’a satıldı

Tamamen elektrikli Formula serisi için Jean-Paul Driot tarafından kurulan e.Dams; Driot’un ölümünden sonra oğulları Oliver ve Gregory’e kalmıştı. Ancak iki ortak, Dams’ın hem Formula E hem de Formula 2 yarış takımını elden çıkardı.

https://cdn.ixirweb.com/wp-content/uploads/2022/04/Googledan-dikkat-ceken-Formula-1-adimi-2.jpg

Formula E önümüzdeki 2022/2023 sezonuyla yeni ‘Gen3’ düzenlemelerine geçiş yaparken, Nissan ise 2018’de ortak olduğu takımı yeni kurallar kapsamında düzenlemek istiyor. Nissan COO’su Ashwani Gupta şunları söyledi:

“Gen3’e (yeni spor yönetmelikleri) yatırım yapmaya karar verdiğimizde, güç aktarma organları ve aynı zamanda yarış ekibi de dahil olmak üzere Formula E’nin her noktası üzerinde tam kontrole sahip olmak istedik. Bu proje, Nissan Motor’un ayrılmaz bir parçası.”

Ashwani Gupta ayrıca e.Dams ile ilgili bazı önemli noktalara açıklık getirdi. Ar-Ge operasyonlarının Fransa’da kalacağını, ancak bu projede çalışması için çok sayıda mühendisi Fransa’ya yollayacaklarını söyledi. Gupta’nın açıklamasına göre, Japon ve Fransız takımlar birbirlerine bilgi aktarımı yapacak.

nissan çip krizi

Japon üreticinin elektrifikasyon dünyasına yaptığı yatırımlar günden güne büyüyor. 2021 yılında önümüzdeki beş yıl içinde yeni elektrikli araçların ve pil teknolojisinin geliştirilmesine 17,6 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

2030 yılına kadar 23 elektrikli model geliştirmek istediğini söyleyen Nissan, ABD ve Çin gibi büyük pazarlarda rakiplerini yakalamak istiyor. Son Formula E adımı da, elektrikli araçların Ar-Ge’si açısından kritik görünüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.