Geleceğe Dönüş 2’deki geleceğe geldik. İşte o gün bugün yani 21 Ekim 2015. Filmin geçtiği 1985 tarihinden bugüne kadar neler değişti? İşte her şey haberimizde!

Sinema dünyasının en etkili filmlerinden biri olan The Back to the Futureyani Geleceğe Dönüş serisinin ikinci filminde, 21 Ekim 2015 tarihine gidiyorduk.

1985 senesinden 2015 senesine kadar arada 30 senelik büyük bir fark vardı ancak hayali olarak gösterilen teknolojik yeniliklerin birçoğu günümüzde gerçekleşti. Bu gibi durumlarda sanki zamanında biliniyordu da bilerek gizlenmiş gibi paranoyaklık gibi bir şeyler yaratsa da, insanın hayal ettiği birçok düşünce, insan aklının ötesine kadar geçtiği gözler önüne sunuldu.

Mesela Ay’a Yolculuk kitabının hemen ardından NASA‘nın Apollo 11 ile insanlı olarak ay seferine başlanmıştı ve başarılı olarak bu sefer tamamlanmıştı. Denizler Altında 20000 Fersah ile de denizaltının temeli atılmıştı. Kim bilir The Back to the Future 2 gibi filmlerdeki birçok hayali düşünce, birçok insana umut oldu ve gerçeğe dönüştürüldü.

İleride de Terminatör serisindeki gibi Cyborg makinaların gelecek olması 2010’lu yıllara kadar hayalken, şu anki birçok yapay zeka ile üretilen ürünler normal insan zekasından bile öteye gidiyor. Skynet’in gerçekleşme durumu da olabilir mi desek? Belki…

gelecege-donus-1

Tablet Bilgisayarlar

Marty McFly‘ın saat kulesine yardım isteyen yaşlı adamın elindeki tablet, şu an çoğu insanın elinden düşmüyor. Hatta günümüzde bile birçok yardım toplanırken yine tabletler ön planda.

gelecege-donus-2-1445406294

Tüpsüz ince ve LCD TV

LCD TV’ler, şu an sıradan bir şey olabilir ancak 90’larda hatta 2000’li yılların başlarında ülkemiz için hayaldi. Ülkecek 55 ekrandan ötesini mi gördük 2007 ya da en düşük 2006’ya kadar? İşte günümüzdeki Plazma veLCD TV‘ler…

gelecege-donus-4

Sesli Komut Sistemi ve görüntülü konuşma!

Günümüzdeki Facebook, hatta tarihe gömülen MSN’in haricinde Skype’ın atası. Ayrıca Marty’nin 80’s Cafe‘deki görüntülü konuşma sistemi ise iOS ile karşımıza çıkan Siri’nin de başlangıcı diyebiliriz.

gelecege-donus-6

Teknolojik Gözlük

Junior Marty’nin bu gözlüğü, günümüzdeki Google Glass ve Oculus Rift‘i ortaya çıkardı diyebiliriz.

gelecege-donus-1

3D Sinema

Artık bıktığımız ve yavaştan tarihe karışacağına inandığımız teknoloji.

gelecege-donus-2

 

Kredi Kartı ve Okuyucusu

Bildiğiniz POS cihazı ve Kredi Kartı işte.

gelecege-donus-7

Faks Sistemi

Bu da bildiğiniz Faks olayı.

gelecege-donus-8

Dokunmatik Teknoloji

Kötü Biff‘in taksiye parmak izi ile dokunmatik olarak ödediği ücret. Bildiğiniz Thumbprint yani dokunmatik teknoloji filmde de mevcut. Parmak izi ise yıllardır olan bir şey ancak 1985 senesine göre yine hayalden ibaret.

gelecege-donus-9

 

Dijital Kamera!

Yine profesyonel makinadan vazgeçemesek de, hatta telefonlarımız bile dijital kameranın önüne geçse bile, Dr. Brown’un elindeki dijital kamerayı görebilirsiniz.

gelecege-donus-10

 

Otomatik Bağcıklı Ayakkabı

Nike, self-tying shoes olarak bizzat aynısını günümüzde tasarladı.

gelecege-donus-11

 

Pepsi Kola

O dönemden beri sadece logoyu sürekli değiştiren ve yenileyen Pepsi, filmin 21 Ekim 2015’ine özel olarak aynı sınırlı sayıda o kolayı piyasaya sürdü.

gelecege-donus-3

Hava Kaykayı

Bu da icat edildi. Adı da Hendo Hoverboard olarak birçok yerde satışta.

gelecege-donus-13

 

Son olarak Uçan Arabalar!

Honda, Fuz-0 modeli olarak ilk uçan araba projesini sundu. Bu projede filmdeki gibi gelişme kaydedilmedi ancak şu an az bir şey bile olsa, ilk uçan araç. Tabii henüz ciddi anlamda kullanılabilir olmadığı için piyasada değil.

Tabii bir o kadar filmde yer alıp da gerçekleşmeyen ya da gerçekleşmesi için daha zamana ihtiyaç duyduğumuz geri dönüşümlü yakıtlar, uçan araç trafiği, havada kalabilen billboardlar, füzyon sanayi, küçük pizzaların mikrodalga fırında büyümesi ve her kişiye uyum sağlayan kıyafetler ile cepleri dışarıda dolaşan çocuklar, ikili kravatlar henüz yok. En önemlisi de zaman makinası yok.

gelecege-donus-15

Şu an tek tavsiyemiz ise seriyi baştan izlemeniz ya da hiç izlemeyenlerin bir an önce filmi izlemesi.

Umarız artık 2010’da ve 2012’de olduğu gibi sahte geleceğe dönüş tarihleri çıkmaz. Ya da 2017, 2019 gibi çıkar mı dersiniz?