Giriş seviyesi ve orta seviye iPhone’lar artık en yeni Apple çiplerine sahip olmayacak

0
2

Bu yılın başlarında, çok ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun ilgi çekici bir raporu, Apple’ın yeni A16 yongasını yalnızca iPhone 14 Pro modelleri için tutabileceğini, normal iPhone 14 modellerinin ise geçen yılki A15 yongasını alacağını ortaya koydu. Yeni bir raporda Kuo, şimdi giriş seviyesi ve orta sınıf iPhone modellerinin, şirketin iş stratejisini değiştirmesi nedeniyle gelecekte Apple’ın en yeni çiplerine sahip olmayacağını iddia etti.

A15 çipli iPhone 14

Apple’ın bu yıl dört yeni iPhone modelini duyurması bekleniyor: iPhone 14, iPhone 14 Max (iPhone mini’nin yerini alacak daha büyük 6,7 inçlik bir sürüm), iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max. Normal iPhone 14 modelleri, minimal dahili yükseltmelerle iPhone 13 ile aynı tasarımı korurken, Pro serisi yeni ekran tasarımı ve önemli kamera yükseltmeleriyle daha fazla dikkat çekecek.

Bu, Apple’ın daha pahalı iPhone modellerine özel yeni bir tasarım gibi büyük güncellemeler yaptığı ilk sefer olmayacaktı. 2017’de iPhone X, yepyeni bir tasarım, Face ID ve diğer yeni teknolojilerle tanıtılırken, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, iPhone 7’nin yalnızca daha iyi sürümleriydi.

Ancak hem iPhone 8 hem de iPhone X, aynı A11 Bionic çip tarafından destekleniyordu. Apple bu stratejiyi sonraki yıllarda iPhone XR ve iPhone XS, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro vb. ile izledi. Şimdi işler değişecek gibi görünüyor.

Kuo’nun raporunun ardından hem 9to5Mac hem de Bloomberg bağımsız kaynaklarla dört iPhone 14 modelinden sadece ikisinin yeni ve daha hızlı bir çip alacağını doğruladı. Bazı analistler, Apple’ın yeni telefonlarında 4 GB yerine 6 GB RAM’e sahip A15 yongasının daha güçlü bir sürümünü kullanacağına inansa da mimari, iPhone 13 yongalarında bulunanla aynı olacak.

İlk başta, bunun küresel çip sıkıntısı nedeniyle geçici bir hareket olabileceğine inandık, ancak Kuo şimdi aksini düşünüyor gibi görünüyor.

Yeni bir iş stratejisi

Kuo, kişisel blogunda yer alan bir raporda, orta sınıf iPhone 14 ile üst düzey iPhone 14 Pro arasındaki büyük farkların, daha pahalı modelleri tüketiciler arasında daha da popüler hale getirmesi gerektiğini belirtti. Önceden iPhone 14 Pro’nun 2022 yılı sonuna kadar yeni modellerin satışlarının %40 ila %50’sini oluşturması beklenirken, tahmin şimdi %60’a kadar yükseltildi.

Ancak burada daha önce hiç söylenmemiş bir şey var: Kuo, bundan böyle Apple’ın en yeni çiplerinin üst düzey iPhone modellerine özel olacağını iddia ediyor. Başka bir deyişle analist, Apple’ın artık en yeni ve en büyük çipleriyle giriş seviyesi ve orta sınıf iPhone modellerini piyasaya sürmeyeceğine inanıyor.

Yeni işlemciyi daha pahalı iPhone modelleri için kullanmak, kesinlikle daha fazla insanın daha ucuz modeller yerine bu modelleri satın almasına yol açacak ve bu da ortalama iPhone fiyatının artmasına neden olacaktır. Bu, Apple’ın iPhone satışlarından elde edeceği kârın daha da yüksek olacağı anlamına geliyor. Elbette Kuo, bunun yüksek kaliteli iPhone’lar için kamera tedarikçilerine de fayda sağlayacağını belirtiyor.

 En yeni işlemci çipi gelecekte iPhone'un üst düzey modellerine özel olacak, bu nedenle iPhone'un yüksek kaliteli modellerinin yüksek sevkiyat oranı, üst düzey kamera bileşeni tedarikçilerinin lehine olacak şekilde norm haline gelecek.

Doğruysa, aynı yeni çipe sahip tüm bir iPhone serisine sahip olma günleri geride kaldı. Öte yandan, Apple iPad serisine benzer bir şey yaptığı için bu sürpriz değil. Daha pahalı modeller Mac’lerle aynı çiplerle donatılırken, daha ucuz iPad modelleri iPhone çipleriyle kalır.

iPhone 14 lansmanı ve kullanılabilirliği

Her şey planlandığı gibi giderse, Apple muhtemelen Eylül ayında iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’yu tanıtacak. Tedarik sorunları nedeniyle lansman sırasında kullanılabilirliğin sınırlı olabileceğini belirtmekte fayda var.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.