Geçtiğimiz aylarda Alphabet bünyesine katılan Google, 2015 yılı üçüncü çeyrek finansal raporlarını açıkladı. Google’ın finansal durumu haberimizde!

Alphabet adı altında anılmaya başlayan teknoloji devi Google, 2015 yılınınüçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Google üçüncü çeyrekte 18.67 milyar dolar gelir elde ederken, kâr oranı4.7 milyar dolar oldu. 5 milyar dolarlık hissesini geri almayı düşünen Google, geçen yıla oranla yüzde 13 büyümeyi gösteriyor. Mobil cihazlar ile yapılan aramalarda büyük bir artış olduğunu belirten Google, reklam fiyatlarında olan düşüşü toplam reklam hacminin hızlı artışı ile telafi ediyor.

Mobil taraftaki trafiğini Google’ın kendi uygulamalarına yönlendirmek istemesi ( Google Asistan gibi ) analiz yapmak için daha iyi bir imkansunuyor. Henüz mobil taraftaki finansal sonucu açıklamayan Google, Youtube reklam gelirleriyle açığı kapattığını söylüyor.

Google’ın Yazılım ve Donanım Gelirleri

Yazılım ve donanım tarafındaki durumu da açıklayan Google, dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemi Android ile telefon ve tablet tarafındaciddi gelirler elde ediyor. Donanım tarafında ise şimdiye kadar 20 milyon Chromecast satan Google, Chromebook vb. ürünlerinde henüz ciddi sonuçlar elde edememiş olacak ki diğer gelirler adı altında tutuyor.