Google Cüzdan bağımsız bir özellik olarak geri geliyor, şirket bugün I/O 2022 açılış konuşmasında duyurdu. Cüzdan, kartların ve diğer kişisel belgelerin dijital versiyonlarının saklanacağı yer olurken, Google Pay temassız ödemelerin yeri olmaya devam edecek. Cüzdan, diğer belgelerin yanı sıra ödeme kartlarını, transit geçiş kartlarını, üyelikleri, biletleri, havayolu seyahat bilgilerini ve aşı pasaportlarını saklayacaktır. Ödemenin kabul edildiği her yerde Google Cüzdan ile mağazada ödeme yapabilirsiniz.

Google, yeni Cüzdan’ı önümüzdeki haftalarda Android ve Wear OS cihazlarında kullanıma sunmaya başlayacak. Şirket, bu yıl içinde Cüzdan’a dijital kimlikler ve ehliyetler eklemeyi planlıyor.

Google ürün müdürü Dong Min Kim, Cüzdan’ın bazı ödeme dışı özelliklerini şöyle açıklıyor: “Google Cüzdan’a yapılacak bir uçuş için biniş kartınızı kaydettiyseniz, gecikmeler ve kapı değişiklikleri konusunda sizi bilgilendirecektir. Bir konsere gittiğinizde, Telefonunuza önceden kayıtlı biletlerinizi hatırlatan bir bildirim gönderilir. Cüzdan diğer Google uygulamalarıyla da çalışır; örneğin, bir arkadaşınızı görmek ve Google Haritalar’da yol tarifi aramak için otobüse biniyorsanız, toplu taşıma kartınız ve bakiyeniz rotanın yanında görünecektir. Ücretiniz azalıyorsa, üzerine dokunup daha fazlasını ekleyebilirsiniz.”

Google Cüzdan, 2011’de kullanıma sunulduğundan bu yana dijital kartlar için bir depolama alanı ve para gönderme ve talep etme merkezi işlevi gördü. Google, 2018’de dijital ödeme hizmetlerini tek bir uygulama olan Google Pay altında birleştirdiğinde Cüzdan’ı esasen öldürdü. Şirket, Venmo gibi hizmetlerle daha doğrudan rekabet etmeye çalıştığı için 2020’nin sonlarında Google Pay’i yeniledi, ancak o sırada ayrı bir Cüzdan hakkında bir haber yoktu.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın