Teknoloji devi Google, ilk akıllı saat modellerini geliştiriyor. Şirket, halihazırda akıllı bileklik üreten Fitbit’in de sahibi.

Google, artık tam anlamıyla akıllı saat piyasasında yer almak istiyor. Teknoloji şirketi, Apple Watch ile rekabet edebilecek giyilebilir cihaz projeleri üzerinde yıllardır duruyor. Hatta birkaç girişimi de oldu. Ancak son Pixel Watch söylentileri şirketin planlarını gösteriyor.

Business Insider ve The Verge, söz konusu akıllı saatin tasarımının yuvarlak olacağını ve fiziksel çerçeveden yoksun olacağını ileri sürdü. İşte cihazın diğer özellikleri hakkındaki iddialar…

Google, akıllı saat modelini 2022’de piyasaya sürecek

Saati, Google’ın bu yılın başlarında 2,1 milyar dolara satın aldığı Fitbit yerine Google’ın Pixel donanım grubu geliştiriyor. Akıllı saate ilişkin diğer ayrıntılar da ortaya çıktı. Buna göre, cihazın bir kalp atış hızı monitörüne ve adımsayara sahip olacağını belirttiler. Bununla birlikte, cihaz diğer temel sağlık sensörlerini de barındıracak.

Apple Watch rakibi Google akıllı saat geliyor

Bu arada, Google bu akıllı saat modelini hangi isimle çıkaracak? Bunu gerçekten şu anda kimse bilmiyor; Google’ın dışında. Cihaz için nihai marka henüz net değil. Saat bazen ‘Pixel Watch’ veya ‘Android Watch’ olarak anılıyor. Ayrıca ‘Rohan‘ kod adlı bir akıllı saatin varlığı daha önce YouTuber Jon Prosser tarafından bildirilmişti.

The Verge, bu akıllı saatin fiyatına ilişkin de bir iddia ortaya attı. Cihazın, Fitbit modellerden daha pahalıya mâl olacağını ve Apple Watch ile doğrudan rekabet edeceğini belirtti. Buna göre, şirketin şu anda en pahalı giyilebilir cihazı 299 dolarlık Fitbit Sense.

Peki, Google akıllı saat modelini ne zaman tanıtacak? Elbette, bu konuda da bir iddia var. Cihaz şu anda test sürümünde. Teknoloji devi, önümüzdeki yıl için bir lansman planlanıyor. Ancak son testler başarılı olursa ilkbaharda bile piyasaya sürülebilir. Bu arada, cihaz Fitbit entegrasyonuna sahip olacak.