Google, AR hedeflerini artırmaya yardımcı olmak için MicroLED startup Raxium’u satın aldı

0
0

9to5Google’ın bildirdiğine göre Google, Cihazlar ve Hizmetler grubunun bir parçası olarak MicroLED ekranlarda uzmanlaşmış Raxium adlı bir startup satın aldı. Raxium, “ultra kompakt, düşük güçlü, yüksek çözünürlüklü” ekranlar olarak adlandırdığı şeyi geliştiriyor, bu nedenle Google, gelecekte artırılmış veya sanal gerçeklik cihazlarında kullanmayı planlıyor olabilir. Anlaşmanın şartları açıklanmadı.

Google’ın Cihazlar ve Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, kısa bir blog yazısında “Bugün Google’ın tek panelli MicroLED ekran teknolojilerinde bir yenilikçi olan Raxium’u satın aldığını duyuruyoruz” dedi. “Raxium’daki ekip, geleceğin ekran teknolojilerinin temelini oluşturan minyatür, uygun maliyetli ve enerji açısından verimli yüksek çözünürlüklü ekranlar oluşturmak için beş yıl harcadı.”

Geçen Mart ayında The Information’ın bir raporunda Raxium ile bir anlaşma olduğu söylendi. Google’ın, genel olarak şu anda yaptığı gibi dış kaynak kullanmak yerine, gelecekteki AR/VR ürünleri için önemli ekran bileşenleri üzerinde daha fazla kontrol elde etmek için şirkete sahip olmakla ilgilendiğini iddia ediyordu. Rapora göre, teknolojiyi gelecekteki Pixel telefonlarında veya Starline sürükleyici video konferans ürününde de kullanabilir.

Bugüne kadar, MicroLED’ler, bazı çok egzotik ürünler dışında, yüksek üretim maliyetleri nedeniyle yetersiz ticari üretim gördü. Raxium ise tam tersine, silikon bilgisayar çiplerinde kullanılana benzer “monolitik entegrasyonun MicroLED’lere getirilmesinde son teknoloji” olduğunu söylüyor. Bu, çok daha ucuza seri üretime geçmelerine izin verebilir.

Meta ve diğer rakiplerinin aksine Google, artırılmış gerçeklik planları hakkında fazla bir şey söylemedi, ancak bu şirketin üzerinde çalışmadığı anlamına gelmiyor. Geçen yıl, Google’ın Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemiyle ilgili haberler, geçen yılın sonlarında iş listeleri aracılığıyla sızdırıldı ve şirketin 2024 yılına kadar bir AR kulaklığı piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.