Google artık kişisel verileri içeren arama sonuçlarının kaldırılmasına izin veriyor!

1

Google adresinizi, telefon numaranızı ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi içeren arama sonuçlarını kaldırmayı kolaylaştıran bir araç yayınlıyor. İlk olarak Mayıs ayında I/O 2022’de “sizinle ilgili sonuçlar” özelliğini ortaya çıkarmış ve bunu kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizin Arama sonuçlarında bulunup bulunamayacağını kolayca kontrol etmenize yardımcı olmanın bir yolu olarak tanımlamıştı.

Telefon numaranız, ev adresiniz veya e-postanız ile ilgili bir sonuç görürseniz sağ üstteki üç noktalı menüyü tıklayabilirsiniz. Bu, olağan “Bu sonuç hakkında” panelini açar, ancak şimdi ekranın alt kısmında yeni bir “Sonucu kaldır” seçeneği içerir.

Ardından, Google uygulamasındaki “Hakkınızda sonuçlar” adlı yeni bir menü öğesinde, sağ üstteki kullanıcı profilinize dokunarak isteği izleyebilirsiniz. Ardından, “Tüm istekler”, “Devam ediyor” ve “Onaylandı” filtreleri aracılığıyla isteklerin ilerlemesini izleyebilirsiniz.

Aynı sayfa, “Bu sonucu neden kaldırmak istiyorsunuz” adımıyla yeni bir istekte bulunmanıza da olanak tanır. Buradaki seçenekler arasında “Kişisel iletişim bilgilerimi gösteriyor”, “Bana zarar vermek amacıyla girdiğim kişiyi gösteriyor”, “Diğer kişisel bilgileri gösteriyor”, “Yasadışı bilgiler içeriyor” ve “Güncel değil.” Ancak daha önce Google, tüm isteklerin kabul edilemeyeceğini söylemişti:

Kaldırma talepleri aldığımızda, örneğin haber makaleleri gibi genel anlamda yararlı olan diğer bilgilerin kullanılabilirliğini sınırlamadığımızdan emin olmak için web sayfasındaki tüm içeriği değerlendireceğimizi unutmamak önemlidir. Ve elbette, iletişim bilgilerini Google Arama'dan kaldırmak, bunları web'den kaldırmaz.

Yeni özellik ABD ve Avrupa’da yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya sunuldu. Bu arada, bir kaldırma isteği yoluyla diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri veya doxxing içeriğini Google Arama’dan kaldırabilirsiniz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın