Google, bilgiye daha iyi erişim için Wikimedia Foundation’a ödeme yapıyor

0
2

Google, arama motorunda en doğru ve güncel bilgileri sunmaya yardımcı olması için Wikimedia Foundation’a ödeme yapıyor. Wikipedia’nın arkasındaki kar amacı gütmeyen grup olan Wikimedia Foundation, Google’ın ticari Enterprise hizmetini satın alan ilk şirketlerden biri olduğunu söylüyor.

Geçen yıl piyasaya sürülen Wikimedia Enterprise, Wikimedia hizmetlerinden büyük miktarda bilgiyi yeniden kullanan müşterilerin (Google gibi) içeriğine daha verimli bir şekilde erişmelerini sağlar. Wikipedia’nın web sayfalarından bilgi kazımak için ücretsiz veri dökümlerine ve halka açık API’lere (uygulama programlama arayüzleri) güvenmek yerine, müşterilerin API’leri çok daha büyük ölçekte geri dönüşüm için daha uygun kullanmalarını sağlar. Hizmet ayrıca müşterilerin kullandığı içerikle ilgili güncellemeleri almalarını sağlayarak eski veya yanlış bilgilerin web’de Wikipedia dışında görünmesini önlemeye yardımcı olur.

En belirgin olanı, Google’ın devasa veritabanındaki kişileri, yerleri veya şeyleri aradığınızda arama sonuçları sayfalarının yanında görünen “bilgi panelleri” içindedir. Wikipedia, Google’ın bu panellerin içindeki bilgileri doldurmak için sıklıkla kullandığı kaynaklardan biridir.

Google’ın yeni ortaklığının son kullanıcı tarafını nasıl değiştireceği tam olarak belli değil. Google’ın arama ortaklıklarının genel müdürü Tim Palmer, belirsiz bir şekilde Google’ın Wikimedia Foundation ile olan ortaklığını Enterprise hizmeti aracılığıyla “derinleştirmeyi” dört gözle beklediğini belirtti. Kullanıcıların muhtemelen bir değişiklik fark etmeyecek- belki Wikipedia’nın bilgi panellerinde daha sık alıntılandığını göreceğiz veya belki Google, Wikipedia’nın bilgilerini hizmetlerine entegre etmenin yeni bir yolunu bulacak. Google, geçmişte Wikimedia Foundation’a bağışta bulundu, ancak bu ilk kez gerçek bir müşteri olarak imzaladığını gösteriyor.

Google’ın yanı sıra Vakıf, İnternet arşivinin de bir kurumsal müşteri haline geldiğini duyurdu. Bu, zaman içinde web sitelerinden anlık görüntüleri koruyan ve silinen veya değiştirilen bilgilere bir göz atmanıza ve eski tarz web düzenlerini keşfetmenize olanak tanıyan bir veritabanı olan Wayback Machine’i çalıştıran aynı kar amacı gütmeyen kuruluştur.

Wikimedia Foundation, Google ve İnternet arşivi ile ortaklıklarından biraz para alacak olsa da, kuruluş kurumsal hizmetinin gelirinin yalnızca “küçük bir kısmını” oluşturmasını bekliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın