Google Haberler’in yeniden tasarımı yerel haberlere daha fazla vurgu yapıyor

0
1

Google Haberler bu yıl 20 yaşına girdi ve gazetecilikte değişen öncelikleri yansıtan büyük bir yeniden tasarım alıyor. Yeni başlatılan News masaüstü yenilemesi artık önemli hikayeleri yakalamaya öncelik veriyor. En çok okunan haberlere ve kişiselleştirilmiş seçmelere ek olarak, yerel haberlere özel bir odaklanma var.

Şirket ayrıca doğruluk kontrolünü de güçlendiriyor. Google Haberler artık orijinal iddiayı bir başlığın yanında, iddianın doğru olup olmadığını gösteren doğruluk kontrolleriyle (bağımsız kaynaklardan) gösteriyor. Google’ın seçtiği konulara da bağlı değilsiniz. Konularınız’da (aşağıda resmedilmiştir) bir “özelleştir” düğmesini tıklayın ve zevkinize uygun konular ekleyebilir, silebilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz.

Google News topics customization (2022)

Yeniden çalışılan site aynı zamanda Google Haberler’in İspanya’ya resmi dönüşünü de işaret ediyor. Google, yerel teklifi Aralık 2014’te, ödeme yapan yayıncıların başlıklar da dahil olmak üzere içeriklerini kullanmalarını gerektirecek bir yasanın önüne geçmişti. Ancak bir gazete koalisyonu, Google’ı Haberler’i geri yüklemeye zorladı ve Google, Google’ın tüm ödemeleri ödemek yerine (AB’nin Avrupa Telif Hakkı Yönergesi ile uyumlu olarak) bireysel yayıncılarla lisanslar üzerinde pazarlık etmesine izin veren bir Kraliyet Kararnamesi’nin ardından geçen Kasım ayında bir canlanma planlarını duyurdu.

Güncellenen site, internetin kaliteli gazeteciliğe erişimi erozyona uğrattığı endişeleri arasında haber odalarını desteklemek için uzun süredir devam eden bir kampanya olan Google Haber Girişimi’nin desteklenmesine yardımcı oluyor. Buna göre Google, azınlıklar ve yeterince temsil edilmeyen gruplar için haberlerin desteklenmesine yardımcı olan Global News Equity Fund için başvuruları almaya başladı. Para için başvurmak için 21 Temmuz’a kadar süreleri var. Teknoloji firması ayrıca topluluklara veri ağırlıklı araştırmalarda yardımcı olan Veriye Dayalı Raporlama Projesi için ilk finansman turunu (1 milyon $) dağıtıyor.

Yeniden tasarımın başarılı olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken. Yine de yerel haberlere geçmişte olduğundan çok daha fazla öncelik veriyor (önceden sadece görmek için birden fazla bölümü kaydırmanız gerekiyordu). Ve basitçe söylemek gerekirse, yeni düzen gecikti – daha temiz, daha modern görünümün sindirimi daha kolay. Teorik olarak bu, belirli medya kuruluşlarını ziyaret etmek veya Apple News gibi özel uygulamalara güvenmek yerine daha fazla insanın Google’ın merkezini kullanmasını sağlayabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın