Bilişim - Teknolojiİnternet

Google, milyon dolarlık ceza ile karşı karşıya!

Washington Post gazetesinde yayımlanan bir raporda, Google’ın çok yüksek miktarda bir para cezasına çarptırılacağı belirtildi. İlgili cezanın asıl sorumlusu, veri gizliliği ihlali yaptığı açıklanan YouTube. Raporda belirtilen durum, şu an için sadece bir iddiadan ibaret.

Google ceza ödeyecek iddiası gerçek olacak mı?

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu ile Google’ın, YouTube’un “Çocukların Veri Gizliliği” yasasını ihlal ettiği iddiasıyla milyonlarca dolarlık bir anlaşmaya vardığı bildirildi. Bu ceza, ticaret kurumunun Google ve YouTube tarafından çocuklara ait olan verilerin korunup korunmadığına ilişkin yürüttüğü bir soruşturmanın nihai sonucu olarak gündeme damgasını vurdu.

Partneri yüzünden suçlu durumuna düşmesi beklenen arama motoru, Haziran ayından beri bu problem ile uğraşıyor. Buna ek olarak geçtiğimiz ay bir açıklama yapan video paylaşım sitesi, genç içerik oluşturucularını ve izleyicilerini korumak adına önemli değişiklikler yapmayı düşündüğünü ifade etti. Bu önlemlerin ilk ayağı, YouTube Kids isimli uygulamanın tekrardan düzenlenmesi olabilir.

Gündemde olan soruşturmanın sonunda varılan bir karar, Google’ın da YouTube gibi suçlanmasına neden oldu. Yetkililer, Google’ın çocukların sahip olduğu bilgileri uygunsuz bir şekilde topladığını tespit ettiklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz ay ABD’li Senatör Ed Markey, YouTube hakkında duyduğu endişelerini ortaya dökmüştü ve kendisi şöyle bir demeç vermişti: “Bir çocuğun özel bilgileri, başka kişilerin kandırılması amacı ile kullanılabilir. Federal Ticaret Komisyonu görevlileri federal yasayı uygulamalı ve çocukların bilgilerini çalmaya iştahlı olan kişilere karşı savaşmalıdır.”

İlgili Haberler
İnternet

TikTok, Avrupa’da Açacağı İlk Veri Merkezini Duyurdu

İnternet

Satılması Gündemde Olan TikTok'a Apple'ın Talip Olduğu İddia Edildi

İnternet

Satılması Gündemde Olan TikTok'a Apple'ın Talip Olduğu İddia Edildi

Bilişim - TeknolojiOyun

PlayStation 4 , Son bir kaç ay içerisinde 2 Milyon Sattı!